Секулић добила негативно мишљење од ДРИ

Препоруке које је ДРИ дао да се испуне треба да спроведу министарства економског развоја и капиталних инвестиција која су преузела послове некадашњег Министарства економије

Драгица Секулић (Фото: Влада Црне Горе)

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је негативно мишљење на правилност пословања Министарства економије у 2020. години јер је утврђено да је овај ресор пословао супротно бројним законима, уредбама и правилницима.

Ријеч је о периоду када је овим ресорм руководила министарка Драгица Секулић која је сада посланик ДПС-а.

Ревизијом правилности је утврђено да овај Владин ресор није пословао у складу са законима о управљању и унутрашњим контролама у јавном сектору, буџетом и фискалној одговорности, државној имовини, порезу на доходак физичких лица, државним службеницима и намјештеницима, концесијама, државној ревизорској институцији, јавним набавкама… Пословање није било усклађено ни са низом правилника и уредби, као и програмом рада Владе.

На финансијско пословање је дато условно мишљење.

Колегијумом за ову ревизију је руководио члан Сената Зоран Јелић, док је други члан колегијума био предсједник Сената ДРИ Милан Дабовић.

Бројне комисије

Ревизијом је утврђено да овај ресор до момента вршења ревизије није пописао имовину и обавезе за 2020. годину чиме је поступило супротно важећој регулативи, да ИОППД обрасце Пореској управи није предавало у законским роковима, док је увидом у персоналне досијее запослених утврђено да су запошљаване особе које не испуњавају све услове предвиђене описом послова радног мјеста посебно по питању степена школске спреме, области образовања и радног искуства.

Утврђено је да су образоване бројне комисије чији су чланови добијали од 200 до 4.287,50 евра на нивоу године у нето износу, односно укупно 71.095,24 евра због чега је ДРИ препоручио да се сагласно Уредби о организацији и начину рада државне управе утврди да ли се ради о пословима који су из надлежности (редовних послова) самог министарства. То у циљу рационалности употребе јавног новца.

”Утврђено је да је Министарство на уговорене нето накнаде у износу од 130.914,24 евра обрачунавало и плаћало само порез и прирез. Уз то, у документацији у коју су ревизори имали увид, ове особе нијесу достављала доказе о свом радно-правном статусу, с обзиром на то да се порез и прирез по наведеним уговорима обрачунавају и плаћају само у ситуацији у којој су ангажоване особе запослене код другог послодавца. На основу обрачуна пореза и доприноса за незапослене особе и оне која се налазе на евиденцији Завода за запошљавање по основу закључених уговора о дјелу, закључује се да су по овом основу мање обрачунати порези и доприноси и до 46.705,01 евра”, костатује ДРИ.

Уговорцима 230.000 евра

Врховна ревизија је указала да закључивање уговора о дјелу за вршење послова из описа систематизованих радних мјеста није у складу са Законом о државним службеницима и намјештеницима, те да је ресор којим је руководила Секулићева ангажовао већи број извршилаца по уговорима о дјелу пуно радно вријеме и дужи временски период.

”Може се закључити да субјект ревизије не прави разлику између запошљавања и ангажовања особа по уговору о дјелу. На основу напријед наведеног се констатује да овакав начин ангажовања доводи до негативних посљедица које се огледају у правној и социјалној несигурности, што у коначном може да доведе до судског епилога. Ревизијом је утврђено да је Министарство економије у 2020. години на позицији издатака уговора о дјелу исказало 229.943,46 евра”, наводи се у извјештају.

Ревизијом је утврђено да јавни оглас за субвенције за подстицање директних инвестиција и унапређење конкурентности привреде који је био расписан у 2019. години, у основном тексту не садржи битне услове које треба да испуњавају кандидати да би могли да учествују у надметању за новац.

Те услове су заинтересовани могли да виде у посебном прилогу на порталу Министарства чиме није, сматра ДРИ, обезбијеђена потребна транспарентност поступка.

Државни ревизори се нијесу могли изјаснити о тачности података о примицима из кредита и донација који су приказани у Извјештају о новчаним токовима јер нијесу добили на увид тражену документацију.

Препоруке које је ДРИ дао да се испуне треба да спроведу министарства економског развоја и капиталних инвестиција која су преузела послове некадашњег Министарства економије.

Приватну здравствену установу сврстали у област индустрије
ДРИ је утврдио да је приватној здравственој установи “Никчевић” додијељена субвенција од 68.000 еура по рјешењу Министарства економије, а у оквиру програмске линије за подстицај директних инвестиција.

ДРИ је објаснио да овај ресор није у јавном огласу нагласио да се програмска линија за подстицај директних инвестиција односи на компаније из области индустрије.

”ПЗУ ‘Никчевић’ није привредно друштво из области индустрије, већ здравствена установа која није имала право да учествује на огласу за ову програмску линију и добије субвенцију која је намијењена привредним друштвима и предузетницима из области индустрије”, наводи ДРИ.

Утврђено је да Министарство економије у 2020. години није контролисало намјенско коришћења субвенција за подстицање директних инвестиција и унапређење конкурентности привреде нити је о томе поднијело извјештај Влади.

Усавршавање без правне процедуре

Министарство економије је утврдило потребу за пружањем помоћи најугроженијим категоријама становништва општинама Рожаје и Гусиње иако то, истиче ДРИ, није у његовој надлежности.

ДРИ је утврдио да се двоје запослених стучно усавршавало о трошку пореских обвезника на барском Факултету за пословни менаџмент што је коштало око 8.000 еура, а да питање стручног усавршавања није правно уређено.

”Препоручује се субјекту ревизије да правно уреди питање стручног усавршавања запослених и донесе интерни правилник којим би се утврдио начин и услови за исплату трошкова школарине за запослене”, препорука је ДРИ.

Извор: Вијести

One thought on “Секулић добила негативно мишљење од ДРИ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest