SJEDNICA SKUPŠTINE – Radunović: Skupština nelegitimna

FOTO: Youtube

U toku je sjednica Skupština Crne Gore na kojoj će se odlučivati o zahtjevu Specijalnog državnog tužilaštva da se grupi poslanika DPS-a i SD-a skine imunitet kako bi protiv njih mogao da se nastavi postupak u slučaju poznatom kao „Stanovi“.

Administrativni odbor predložio je skidanje imuniteta tim poslanicima još u decembru prošle godine, ali to na dnevni red dolazi tek u aprilu. Između ostalog, na dnevnom redu je i Predlog za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore. Sjednici ne prisustvuje opozicija.

Konstatovana ostavka Draginje Vuksanović Stanković

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović kazala je da je Skupština konstatovala ostavku poslanice SDP-a Draginje Vuksanović Stanković čime joj prestaje funkcija.

„O tome ćemo obavijestiti Državnu izbornu komisiju radi sprovođenja postupka popune upražnjenog poslaničkog mjesta“, kazala je ona.

Radunović: Usvajati samo neophodno za funkcionisanje države do 11. juna

Poslanik DF-a Slaven Radunović kazao je da ne smatra da stvari koje nijesu tehničke odlučuje u stanju kada je raspuštena Skupština i samim tim nelegitimna.

„Mislim da bi period do novih parlamentarnih izbora trebalo da se koristimo prikladno za Skupštinu koja je raspuštena“, rekao je on.

Objašnjava da brzo predlaganje zakona Vlade koja je legalna, ali ne i legitimna, a onda i usvajanje od strane parlamenta koji će da dobije zamjenu 11. juna, stvara se situacija da novi saziv radi po diktatu trenutnog.

„Smatramo da smo ovdje nelegitimni i zato što smatramo da će u budućoj vlasti bitnu ulogu igrati još jedan igrač koji trenutno nema predstavnike u ovom domu“, rekao je on.

On je konstatovao i da u Skupštini ne postoji parlamentarna većina, te da se treba suzdržavati novih inicijativa iz Vlade.

„Ne želimo da koristimo ovaj dom kao marketinšku platformu za buduće izbore“, rekao je on.

Đurović je napomenula da je sjednica sazvana prije raspuštanja Skupštine.

„Tačke koje su predložene su na čekanju dugo, tako da smatram da je važno o njima raspravljati“, rekla je Đurović.

„Mi ćemo da podržimo ono što je na ovoj sjednici, ali da se unaprijed zna da DF nije raspoložen da učestvuje u nešto što se može nazvati cirkusom da u zadnjih mjesec pred izbore nelegitimna vlada predlaže, a nelegitimna Skupština usvaja. Tu smo za sve što ne neophodno da se izglasa da bi država funkcionisala, ali političke projekcije iskazane kroz zakone nema pravo da donosi neko ko je u tehničkom mandatu“, rekao je on.

Đurović je istakla da parlament treba da radi na najbolji način.

„Ne mislim da je pitanje nelegitimne ni Vlade ni Skupštine, ali ono što će biti nova politička realnost biće nakon 11. juna, ili nakon odluke Ustavnog suda nekog drugog datuma“, rekla je Đurović.

Na dnevnom redu zakon o oduzimanju imovine

Skupština je jednoglasno prihvatila predlog poslanika SD-a da se izostavi rasprava o Predlogu zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost. Prihvaćen je i predlog Vlade da po hitnom postupku razmatra zakon o oduzimanju imovine.

Specijalno državno tužilaštvo sumnja da su nekadašnji funkcioneri u ranijoj Vladi Demokratske partije socijalista (DPS), od 2016. do 2020. godine, odlučivali o dodjeli stanova i kredita, suprotno kriterijumima koji su definisani odlukom tadašnje Vlade. Vlast DPS-a je smijenjena u avgustu 2020. godine.

Krivične prijave protiv njih podnio je premijer Dritan Abazović sredinom oktobra prosle godine, tvrdeći da je time država oštećena za oko dva miliona eura.

Rekao je da je to posljedica zloupotrebe službenog položaja, tvrdeći da imaju spisak od više od 500 ljudi koji su dobili stanove.

Među osumnjičenima su aktuelni poslanici o čijem imunitetu će se izjasniti Skupština – Predrag Bošković, Dragica Sekulić, Suzana Pribilović, Ivan Brajović i Damir Šehović, koji su u jednoj od prethodnih vlada bili ministri i članovi komisije za dodjelu stanova.

Svi su iz DPS-a i nihovog koalicionog partnera Socijaldemokrata Crne Gore.

Stanovi i krediti su dodjeljivani na osnovu Vladine „Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera Vlade Crne Gore“ iz 2014. godine.

Abazović tvrdi da je DPS uništio dio dokumentacije o dodjeli stanova. Kako je ranije predočio, to se dogodilo nakon političkih promjena u avgustu 2020. godine, tokom tri mjeseca funkcionisanja tehničke Vlade dok nije izabrana Vlada Zdravka Krivokapića. Takve optužbe DPS je odbacio.

Pritom su, tvrde iz aktuelne Vlade, uništeni svi tonski snimci sa sjednica crnogorske Vlade od 2010. do 2020. godine.

pogled.me/rtcg

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest