Смијењена директорица Националне туристичке организације: Утврђено неколико елемената несавјесног, немарног и неправилног обављања дужности

Како је саопштено из Министарства економског развоја, приликом анализе пословања НТО-а, утврђено је неколико елемената несавјесног, немарног и неправилног обављања дужности

Жељка Радак Кукавичић

Извршни одбор Националне туристичке организације Црне Горе (НТО) на данашњој сједници разријешио је дужности директорицу Жељку Радак-Кукавичић.

Како је саопштено из Министарства економског развоја, приликом анализе пословања НТО-а, утврђено је неколико елемената несавјесног, немарног и неправилног обављања дужности.

“Примарно, предмет анализе био је Уговор о пословно-техничкој сарадњи везано за активности на промоцији Црне Горе као туристичке дестинације, који је 2017. године закључен између НТО-а и Монтенегро Аирлинес (МНА) у износу од 3,6 милиона еура, који је НТО у комплетном износу уплатила авансно. Предметни уговор је до сада био под ознаком тајности, иако су предмет истог промотивне активности, које се по свом карактеру не могу третирати као тајне”, наводе из ресора Јакова Милатовића.

У анализи овог Уговора, као и његове реализације, из Министарства наводе да је утврђена нетранспарентност намјене средстава.

“Предметни уговор није садржао спецификацију услуга са пратећим цјеновником. То значи да унапријед није прецизирано на основу чега су формиране цијене за дате услуге које се касније појављују у извјештајима о спроведеним активностима Монтенегро аирлинес-а. Наиме, за 2019.годину и 9 мјесеци 2020.године за брендирање на спољној страни 5 авиона издвојено је 420,000 еураа, док је за брендирање заглавака на сједиштима авиона утрошено 315,000 еура. Брендирање пословница у иностранству коштало је 108,000 еура, а брендирање аеродромских шалтера 84,000 еура. Промоција у три броја Инфлигхт Луxурy магазина плаћена је 27,000 еура, а промоција путем сајта МА за 2019.годину чак 72,000 еура”, истичу у овом ресору.

Даље наводе да уговорене обавезе МА нијесу у потпуности реализоване у току 2020. године, јер је у марту 2020. године комерцијални авио саобраћај обустављен.

“Ипак, МА је организацију специјалних летова за повратак наших држављана у ЦГ због пандемије коронавируса, третирао као комерцијалне летове иако је јасно да то нијесу, и урачунао у промотивне активности које су самим тим и наплаћене. По овом основу НТО ЦГ није иницирала ни смањење фактуре, а ни раскид Уговора”, истичу.

Такође, додају, средства за промоцију за потребе НТО ЦГ на друштвеним мрежама – Фејсбук и Инстаграм у износу од 60,000 еура за 2019.годину, као и 45,000 еура за 9 мјесеци 2020.године су само још један приказ недомаћинског трошења средстава.

Додатно, истичу да је Државна ревизорска институција дала уздржано мишљење на реализацију аванса МНА, јер НТО ЦГ није правовремено доставила допуњени Извјештај за 2019. годину из којег се детаљније може видјети намјена утрошених средстава, чиме уједно није реализована препорука ДРИ у предвиђеном року.

“Несавјесно пословање утврђено је и у реализацији јавне набавке за услуге закупа пословног простора у којима је смјештена НТО ЦГ , јер су дефинисањем услова попут оних да простор мора бити у прецизно наведеној катастарској општини, мора посједовати два лифта, и слично елиминисани сви пословни простори који се налазе ван градског језгра или који се налазе на приземљу и не посједују два лифта. Дефинисани тендерски услови су необјашњиви са аспекта потреба пословања НТО. На тендеру је био само један понуђач, „Бистрица Цлеан енергy“, чије се просторије, које закупљује НТО, налазе у хотелу Хилтон. Вриједност закупа дефинисана је уговором у износу од 60,000 еура годишње”, наводе из Министарсва.

Како су додали, прошле године Црна Гора је имала највећи економски пад у Европи, чему је знатно допринијела одлука претходне Владе о затварању граница током љетње сезоне, али и неадекватна туристичка промоција државе на емитивним тржиштима.

“Вријеме је Црна Гора добије одговарајућу промоцију и да станемо на пут сваком несавјесном вршењу дужности. Грађани морају знати на који начин се троши њихов новац”, наводе у овом ресору.

За вршиоца дужности директора НТО одабрана је др Ана Марковић-Трипковић, досадашња шефица Канцеларије за европске интеграције и сарадњу у Општини Будва.

“Трипковић посједује вишегодишње искуство у области туризма. Одбранила је докторску дисертацију на тему „Стратешко управљање развојем туризма Црне Горе” , а била је и продекан и доцент на Факултету за бизнис и туризам у Будви, као и Факултету за туризам у Бару. Била је ангажована и на бројним пројектима из области туризма , међу којима су „Видови одрживог туризма НП Скадарско језеро“ и „Истраживање и анализа пословања хотелијерства Црне Горе“. Са овим кадровским промјенама, створени су предуслови да се у најскоријем периоду редизајнира стратегија туристичке промоције чиме ће Црна Гора бити позиционарана и препозната као сигурна туристичка дестинација”, закључује се у саопштењу.

(Извор: ЦдМ)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest