Смјена Управног одбора Фонда ПИО јер се утврдило да су незаконито радили

МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА И СОЦИЈАЛНОГ СТАРАЊА ЋЕ ИНИЦИРАТИ ПРОМЈЕНЕ У БОРДУ
Смјена Управног одбора Фонда ПИО јер се утврдило да су незаконито радили
Управни одбор Фонда ПИО је у новембру изабрао нову директорицу Јадранку Милошевић (ДПС) на конкурсу којег је раније незаконитим прогласио ресорни директорат тадашњег министарства рада и социјалног старања


Милошевић, Фото: ДПС
Министарство финансија и социјалног старања покренуло је процедуру смјене својих представника у управном одбору Фонда за пензијско и инвалидско осигурање јер су се крајем прошле године оглушили о рјешење тадашњег Министарства рада и социјалног старања и на незаконитом конкурсу за директорицу Фонда изабрали Јадранку Милошевић (ДПС), сазнају “Вијести”.

Влада смјењује и поставља чланове Управног одбора Фонда ПИО на предлог ресорног министарства.

Како су “Вијести” раније објавиле, директор Директората за пензијско и инвалидско осигурање у прошлом министарству рада и социјалног старања, Јово Пајовић је у првом допису од 26. октобра прошле године тражио да Фонд поништи конкурс који је расписао 16. октобра, а то није урађено ни након другог дописа од 11. новембра. Управни одбор је мимо рјешења надлежног Министарства, дотадашњу вршитељку дужности директора Јадранку Милошевић изабрао за директорку 30. невембра пет дана пред избор нове Владе.

Према рјешењу Пејовића, поступак избора директорице Фонда ПИО је био незаконит, јер је конкурс објављен супротно одредбама тада важећег Статута и измјенама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који је ступио на снагу 12. августа 2020. године.

Од седам чланова Управни одбор Фонда ПИО четири је именовала тадашње Министарство рада и социјалног старања и они су поступали супротно званичном рјешењу свог Министарства, нијесу поништили јавни конкурс већ су наставили са процедуром избора.

“Због тога ће сносити одговорност и бити разријешени, а нови Управни одбор ће провјерити цјелокупну процедуру и избор директорице”, незванично сазнају “Вијести” у Министарству финансија и социјалног старања, на чијем челу је Милојко Спајић. Преостала три члана Управног одбора су представници синдиката, Уније послодаваца и Савеза пензионера.

Према незваничним информацијама, Министарство је утврдило све чињенице у вези са овим случајем и пропустима Управног одбора, на које је упозоравао и Директорат бившег ресорног министарства.

Према јавном конкурсу Управе за кадрове, расписаном за потребе Фонда ПИО 16. октобра 2020. године за позицију директора, поред осталих услова тражи се ВИИ1 ниво квалификације образовања – факултет из области друштвених наука економија или право.

Ради добијања сагласности од Владе, Фонд ПИО је тадашњем Министарству рада и социјалног старања доставио измијењени текст Статута од 27. октобра 2020, којег је Управни одбор донио на сједници 26. октобра 2020. године.

Због правно-техничких недостатака у тексту Статута одржан је састанак 30. октобра 2020. године, на којем је договорено да се отклоне грешке и да Фонд ПИО достави Министарству коначан текст Статута ради даљег процесуирања Секретаријату за законодавство.

Важећи Статут је предвиђао да за директора Фонда може бити именована особа која има ВИИ1 ниво квалификације образовања и најмање три године искуства на пословима руковођења, односно на другим пословима који захтијевају самосталност у раду. Јавни конкурс објављен 16. октобра сузио је тражени опсег квалификација и дискриминисао могуће кандидата, због чега је био у супротности са тадашњим Законом и Сатутом Фонда ПИО и морао је бити поништен.

Управни одбор је у овом случају прекршио још један дио новог Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који је ступио на снагу 12. августа 2020. године, јер се у члану 218б наводи “избор директора Фонда у складу са овим законом извршиће се по истеку 6 мјесеци од дана његовог ступања на снагу“, а тај период је наступио тек након 12. фебруара, а Милошевић је изабрана два и по мјесеца раније.

Конкурсом мијењали законске услове, спорни акти које је Милошевић потписивала
Пајовић у првом допису од 26. октобра тражи повлачење јавног конкурса за избор директора, наводећи да је расписан супротно Закону о ПИО и без претходног усаглашавања Статута и других општих аката Фонда ПИО са измјенама Закона, који је ступио на снагу 12. августа 2020. године. У другом допису од 11. новембра Пајовић упозорава да и поред захтјева из претходног дописа јавни конкурс није повучен, да је према информацијама са сајта Управе за кадрове истекао 5. новембра, а да је процедура избора настављена.

Те дописе добијао је предсједник Управног одбора Фонда Драган Ђукановић, који је на ту функцију изабран управо као представник Министарства рада и социјалног старања, али није поступао по њима.

Пајовић у другом допису наводи да “без жеље да поново елаборирам јасне и недвосмислене правне разлоге за повлачење конкурса” подсјећа да је у августовским измјенама Закона о ПИО додат нови члан 122а. Овим чланом прецизирају се услови за избор директора Фонда ПИО, односно да на ту функцију “може бити именовано лице које има ВИИ1 ниво квалификација образовања”.

“Закон о ПИО не дозвољава могућност да се наведени законски услови мијењају подзаконским актима. На тај начин не само што је прекршен Закон о ПИО него су онемогућени да конкуришу кандидати који испуњавају законске услове за именовања за директора Фонда. С тога поново упозоравам да Фонд ПИО без одлагања, предуземе радње у циљу поништавања јавног конкурса”, навео је Пајовић.

Он је упозорио и да ће бити незаконити сви акти које донесе и потпише директор Фонда ПИО изабран на овај начин, рачунајући и рјешења о пензионисању.

“На крају упозоравам на упитност правне ваљаности правних аката и предузетих правних радњи од стране лица именованог на овај начин, између осталог директор Фонда доноси сва првостепена рјешења о правима из пензијског и инвалидског осигурања”, навео је Пајовић.

Пошто је Милошевић на овај начин изабрана крајем новембра прошле године, може се говорити о више стотина рјешења и других аката које је у том периоду донијела.

Након што су “Вијести” крајем јануара објавиле дописе Министарства да је Милошевић изабрана на незаконитом конкурсу, из Фонда ПИО су саопштили да Пејовићеви дописи нијесу званични акти већ приватна преписка, иако су имали званичне заводне бројеве и печате.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest