Спајић преко „Montenegro Works“ преузима све државне фирме

Наводећи примјере лошег управљања државним предузећима у прошлости, он је навео активирање гаранција Црногорску и Барску пловидбу и незакониту државну помоћ у Монтенегро ерлајнсу

Милојко Спајић

Одлука о оснивању нове државне компаније Montenegro Works (MW) или Црна Гора ради, која треба да савјетује и надзире све остале државне компаније, једва је прошла на сједници Владе, сазнају “Вијести”.

Више министара је током расправе било против предлога одлуке и предлагало њено повлачење, док су на самом гласању формално били уздржани.

Према информацијама “Вијести”, министар капиталних инвестиција Младен Бојанић је изузео мишљење сматрајући да је предлог супротан Закону о привредним друштвима, да је таква фирма потпуно непотребна, да су нејасно дефинисане њене надлежности, будуће дјелатности и приходи. Бојанић је и писмено послао своје изјашњење, како би ушло у званични записник са сједнице.

Предлагач одлуке о оснивању овог предузећа било је Министарство финансија, које би њиме и управљало. На овај начин Министарство финансија би на себе практично преузело надзор и контролу над 40-ак државних фирми, које су до сада надзирала ресорна министарства, пишу „Вијести“.

”Вијести” су јуче ујутро послале питања кабинету Владе о оснивању ове компаније, а тражиле су анализу оправданости њеног оснивања, резултате изјашњавања и издвојена мишљења чланова Владе, али нису добили одговор.

Према одлуци о оснивању, која је јуче објављена у Службеном листу, предвиђено је да оснивачки капитал нове компаније буде 490 хиљада еура, као и да се у наставку рада финансира од редовних прихода, кредита и донација, али није објашњено како ће остваривати те приходе с обзиром на то да ће бавити савјетовањем државних компанија. Нејасно је да ли ће те савјете наплаћивати од државних компанија, које су их до сада могле бесплатно добијати од својих надлежних министарстава.Након што је одлука објављена у Службеном листу, Влада као оснивач треба да донесе Статут, изабере одбор директора и извршног директора који предаје документа за регистрацију у привредном регистру.

Како је наведено у одлуци, компанија се оснива “ради надзора, праћења и анализирања финансијског стања у привредним друштвима у већинском власништву државе, као и подршке у спровођењу реформи у циљу ефикаснијег управљања истим”. То исто је до сада била надлежност ресорних министарстава.

Министарство капиталних инвестиција је надзирало 20 компаније из области саобраћаја, поморства, енергетике и рударства и за те потребе формирало посебно одјељење за корпоративно управљање. Већина других државних компанија је из области пољопривреде, туризма, индустрије…

Министар финансија Милојко Спајић је јуче поподне послао медијима своју изјаву о оснивању ове компаније, наводећи да је она потребна Црној Гори да би се успоставио ефикасан механизам финансијског надзора над предузећима у већинском власништву државе и да би се заштитио црногорски буџет од негативних случајева из прошлости, када су изгубљени значајни приходи због лошег управљања појединим државним фирмама.

”Ново предузеће ће пружати и стратешке смјернице Влади за утврђивање јасне политике управљања компанијама у већинском власништву државе, у чему се огледа јавни интерес за предложени концепт и оснивање друштва, што је иницирало Министарство финансија и социјалног старања (МФСС). Правни основ за доношење одлуке Владе је у Закону о привредним друштвима, а то је била и препорука у разговорима са представницима Европске комисије, ММФ-а и других међународних партнера”, наведено је у саопштењу Министарства финансија не прецизирају који члан закона о привредним друштвима и које препоруке су предвиђале овакво рјешење.

Наводећи примјере лошег управљања државним предузећима у прошлости, он је навео активирање гаранција Црногорску и Барску пловидбу и незакониту државну помоћ у Монтенегро ерлајнсу.

”Уз то, значајни изгубљени приходи државе условљени су лошим управљањем и пословањем појединих друштава у већинском државном власништву. Финансијским надзором и подршком у спровођењу реформи у циљу ефикаснијег управљања привредним друштвима у већинском власништву државе обезбиједиће се профитабилније пословање тих предузећа и ефикаснија употреба јавних ресурса, као и стручна подршка и помоћ менаџментима већински државних компанија. То ће повећати приходе буџета Црне Горе кроз очекивано веће приходе од дивиденди, али и индиректно кроз повећање других прихода буџета (ПДВ, порез на доходак, порез на добит, доприноси) усљед бољег пословања. Са друге стране, значајно ће бити ублажени ризици од нових обавеза насталих лошим управљањем и пословањем ових компанија”, навели су из овог Министарства.

Спајић је у својој изјавио навео да државна предузећа запошљавају огроман број људи и да се не може дозволити да због неефикасног управљања пропадају и да су на грбачи пореских обвезника, као у прошлости.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest