Српски језик уче у 13 држава: На конференцији дијаспоре и Срба у региону о чувању националне културе

Да би се очували српски језик и култура у дијаспори од велике важности су допунске школе у оквиру којих деца не само да негују матерњи језик, већ уче о историји, географији и култури свог народа.

Фото: Ин4с

Интересовање родитеља и малишана расте из године у годину, а држава настоји да им, отварањем школа, изађе у сусрет где год је то могуће.

Ово су поруке са конференције дијаспоре и Срба у региону која је била посвећена очувању српског језика и културе ван граница наше земље.

У последњих годину дана отворили смо 24 допунске школе преко црквених општина или друштава, од Америке до Русије, а у њих је уписано 1.000 деце и утрошено 18 милиона динара – рекао је Арно Гујон, в. д. директора Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова, преносе Новости.

Он је навео да се ради на томе да школе пређу под управу Министарства просвете које је, иначе, надлежно за допунске школе у иностранству. Гујон је истакао да наши сународници у дијаспори као велики проблем истичу да деца немају где да уче матерњи језик.

Др Славица Јашић, из Министарства просвете, подсетила је да је у Стратегији образовања 2020/2030. учење српског језика у иностранству један од девет циљева.Наставу реализују наставници које шаље Министарство, али и они који су већ тамо, а они имају исти ниво образовања и могу да пренесу потребна знања деци – навела је Славица Јошић.

Она је нагласила да интересовање за ове школе расте, те да је од 2018. године оно повећано за 45 одсто.

Допунске школе раде у 13 земаља, у њима предаје 83 наставника и три координатора, а учи више од 6.700 ђака – навела је Славица Јошић уз напомену да су у последње две године упркос неповољној епидемијској ситуацији отворене школе у Словенији, Луксембургу и, након 20 година, у Енглеској.

У допунским школама изучавају се три предмета – Српски језик, Србија, моја отаџбина и Основе културе српског народа. О њиховом садржају брине Завод за унапређивање образовања и васпитања, а заменик директора Завода Иван Савић најавио је нове пројекте.

У плану је креирање јединственог уџебника за сва три предмета која се уче у допунским српским школама – рекао је Савић. На конференцији су се путем видео-линка укључивали и наши људи из Русије, Аустралије, Малте, Канаде, Немачке који су говорили о свом раду у српским школама.

Извор: Ин4с

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest