СТАМБЕНИ ПАТРИОТИЗАМ: Испитати начин на који су додјељивани станови и стамбени кредити носиоцима бивше власти

„Нарочито је проблематично што је међу њима много судија и тужилаца, што отвара сумњу да они нису били непристрасни и независни у свом раду, већ су врло вјероватно у бројним случајевима доносили одлуке које су одговарале припадницима ДПС власти“, истиче Драган Ивановић за ИН4С

Фото: ИН4С

„Судијама и тужиоцима Влада је давала станове и кредите супротно Закону о одржавању стамбених зграда, а Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу је прикупио информације о подјели око 25 милиона евра кредита за око 175 функционера и 405 државних службеника и намјештеника“, саопштено на јуче на конференцији Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу која је организована поводом додјеле станова и кредита јавним функционерима.

Руководитељка стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, Вања Ћаловић Марковић, казала је да су податке прикупили од Генералног секретаријата Владе, Заштитника имовинско-правних односа државе и Нотара (51 одговорило, осам није), док су додатни извори били Нотарска комора, Судови, Управа за имовину, Катастар, Пореска управа, Министарство финансија и Државни архив.

Она је указала да су многим функционерима дијељени станови и кредити супротно критеријумима из Одлуке Владе, а да су наводне тржишне цијене станова биле знатно испод реалних, „док су цијене станова које су функционери мијењали биле пренадуване“.

Како се све добијао стан: Седма некретнина, поклањање, превелика тераса…

Међу функционерима који су добили кредите, станове од државе по повољним условима и друге погодности су и предсједник Привредног суда Блажо Јованић, предсједница Управног суда Бранка Лакочевић, предсједник Уставног суда Драгољуб Драшковић, специјални тужилац Саша Чађеновић, некадашњи министар културе Бранислав Мићуновић, бивши министар просвјете Дамир Шеховић, бивши министар правде Зоран Пажин, бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица...

Меденица не враћа ни цента, један стан од државе поклонила

Меденица је тражила 30.000 евра за реконструкцију куће коју је наслиједила, добила је 40.000 и да врати 8.000 уз попуст од 15 одсто, а нема обавезу да врати ни цент.

Двије године раније је поклонила ћерки стан од 80 квадрата који је раније добила државе, а већ је била власника куће од 146 метара квадратних и зарађивала преко 40.000 годишње.

Лакочевићи добили седми стан

Јованић и Лакочевић су добили по 40.000 евра, а да врате осам хиљада.

Лакоћевић је већ тада имала један, а супруг још један, а сувласник је још четири стана.

Драшковић је добио стан од 109 квадрата, иако је у Никшићу имао кућу од 110 и стан од 52 квадрата.

Десанка Лопичић је добила стан од 75 квадрата, а већ је тада са супругом имала више некретнина, укључујући и пословне просторе.

Мевлида Муратовић, судија Уставног суда, добила је 40.000 евра, а никад није купила стан, а њен супруг је већ имао два стана.

Чађеновићу била превелика тераса, у комисији био Шегрт

Специјални тужилац Саша Чађеновић је, према документима који је представила Ћаловић Марковић, вратио први стан који му је дала Влада тврдећи да му је тераса превелика.

Он је добио стан претходно од 92 квадратних метара, од којих је 40 чинила тераса, па је Владина Комисије за стамбена питања прихвтила његову молбу и додијелила му стан од 89 квадрата.

„Добио је нови од 89 метара квадратних и платио га под повољним условима за 15.326 евра,“ наводи се у налазу, гдје се додаје да му је рата за стан била 77,4 евра.

Члан Владине Комисије у том тренутку био је тадашњи министар здравља Будимир Шегрт.

Шегрт је касније био свједок тужилаштва у случају „државни удар“, у ком је тужилац био Чађеновић. Стан за Чађеновића је тражио главни специјални тужилац Миливоје Катнић.

Шеховић све исплатио за два дана

Веселин Вучковић, тужилац Врховног државног тужилаштва, састао се са премијером Душком Марковићем, па добио кредит.

Лидија Вукчевић, тужитељка Специјалног тужилаштва, добила је стан од 75 метара квадратних, иако живи сама.

Министар културе Бранислав Мићуновић је стан од 75 квадрата добио као радни простор за умјетничко стваралаштво, а већ тада је имао стан од 187, а супруга пословни од 222 квадрата.

Он је добио смањење од 15 одсто, па стан од 75 квадрата добија за непуних 11.000 евра.

Има га од 2013, али га пријављује неколико година касније.

Бивши министар просвјете Дамир Шеховић је 2019. од Владе добио стан од 89 квадрата за око 23.000 евра.

„Само два дана од закључења уговора је исплатио комплетан износ,“ истакла је Вања Ћаловић Марковић.

Напоменула је да подаци из имовинског картона за ту годину не садрже податке о званичном извору тог новца.

Он није имао пријављену штедњу, позајмицу или кредит, којим је исплатио тај износ. Цијена коју јавни функционер мора да исплати за стан умањује се за 15 одсто уколико се цијена исплати једнократно.

Ђукановић „нема информације“ о додјели станова

Не могу да претпоставим да је Влада током својег пуног или техничког мандата урадила нешто што је незаконито, те би ме изненадило уколико се испостави супротно.

То је рекао предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, коментаришући наводе руководилца стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вање Ћаловић Марковић, која је казала да је, најмање 175 функционера добило помоћ путем додјеле стамбених кредита и станова под повољним условима, од укупно њих 580, те да је њима је подијељено око 25 милиона евра.

Мило Ђукановић

„Немам те информације… Те информације треба прво провјерити. Одговорне за те одлуке треба питати о чему се ту заправо ради. Оно што може бити медијски интригантно може бити сасвим законски утемељено“, рекао је Ђукановић.

И Бошковић „незнавен“

Функционер ДПС-а и бивши предсједник Комсије за стамбена питања Предраг Бошковић саопштио је да је стамбена комисија коју су сачињавали представници различитих државних органа „радила законито уз коначну одлуку Владе, што је и тужилаштво констатовало у својим одлукама“.

„Неистина је да је за мандата техничке Владе додјељено 119 станова. Посљедња стамбена комисија је одржана 25.12. 2019. јер у буџету за 2020. годину нијесу ни била предвиђена средства за стамбену комисију јер су се на нашу иницијативу ослушкујући реакцију јавности припремале измјене и допуне закона како би се на другачији начин уредила ова област. Тако да стамбена комисија не само у мандату техничке Владе већ у цијелој 2020. није донијела ни једну одлуку о додјели стана/кредита“, навео је Бошковић на Твитеру.

МАНС Бошковићу: Влада 17. септембра прошле године дала сагласност за станове

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) реаговала је након тврдњи посланика ДПС-а и бившег министра одбране Предрага Бошковића да претходна Влада, у техничком мандату након избора 30. августа, није додијелила 119 станова. МАНС је је објавио документ који показује да се у Закључку Владе од 17. септембра 2020. године наводи да је Влада сагласна да се за 119 стамбених простора закључе уговори о купопродаји.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest