СТОП СВИМ ОБЛИЦИМА ИНТЕРНЕТ НАСИЉА !!

СТОП СВИМ ОБЛИЦИМА ИНТЕРНЕТ НАСИЉА !!

Пише: Радко Гарчевић

Током последње двије деценије, интернет и дигитална технологија постали су саставни дио живота људи широм свијета.

Број корисника интернета је са 2% у 1997. години порастао на приближно 40% у 2014. години. Гледајући те параметре са сигурношћу можемо да кажемо да 2021 године половина свјетске популације има приступ интернету.

Континуирани развој информационо-комуникационих технологија, као и све већа доступност интернета омогућили су нове видове учења, забаве, комуницирања, али и нове врсте ризика и насиља нарочито према дјеци и слабијем полу.

Свјетска истраживања нам говоре да постоји 27 пута већа вероватноћа да жене у односу на мушкарце буду жртве насиља на интернету.

Ниједна група жена није имуна на ову врсту насиља, те не чуди чињеница да су интернет насиљу изложене жене које изражавају своје ставове на интернету (представнице академске заједнице, политичарке, жене на високим функцијама), као и активисткиње организација које се залаже за родну равноправност и права жена.

Интернет малтертирање може бити чак и горе од обичног. Од дигиталног насиља не може да се побјегне – оно се може вршити и дању и ноћу, 24 сата.  Поруке и слике се могу проширити анонимно, веома брзо и то пред ужасно великом публиком. Понекад је јако тешко или чак и немогуће утврдити извор. Уклањање једном подијељених фотографија је веома тешко, ако не и немогуће.

Постоје многобројни начини преко којих се врши интернет насиље и то зависи само од „маште“ учесника. У већини случајева се појављују двије групе: 

1) Вербално насиље које укључује сексизам, говор мржње и пријетњу

2) Графичко насиље које укључује фотографисање и постављање фотографије без сагласности, пријетње графичким средствима и освету објављивањем порнографског садржаја.

▪️Облици дигиталног насиља могу бити:

• слање СМС порука увредљивог или пријетећег садржаја, узнемиравање телефонским позивима (лажно представљање, ћутање, вређање, пријетње),

• снимање мобилним телефоном или камером,

• прослеђивање и стављање снимака на интернет,

• узнемиравање мејловима,

• различити видови узнемиравања на друштвеним мрежама на интернету…

▪️ Специфичности интернет насиља :

• За разлику од класичног интернет насиље насилницима пружа – анонимност.

• Жртве могу трпјети велику штету, а да притом немају могућност да се заштите или одбране.

• Информације пласиране путем дигиталних медија се јако брзо шире.

▪️Типови насилника на интернету:

➖ ТРОЛ особа која напада особе које на интернету изражавају своје мишљење. Најчешће га можемо „срести“  у секцијама за коментаре и на форумима.

➖ САЈБЕР ПРОГОНИТЕЉ особа која прикупља информације на интернету како би их касније злоупотријебио најчешће се појављује на друштвеним мрежама. 

➖НАСИЛНИК ИЗА ФОТОАПАРАТА У већини случајева фотографише особе без њиховог пристанка и објављује фотографије на интернету. 

➖ ИНТЕРНЕТ ПЕДОФИЛ особа која развија однос са дјецом на интернету већином се појављује на друштвеним мрежама и дјечјим форумима. 

➖ХАКЕР особа која пресријеће приватну комуникацију и размену информација. Појављује се било гдје на интернету.

Последице интернет насиља су велике и могу дуго да трају а манифестују кроз ментални осећај који у особи изазива узнемиреност, непријатност и љутњу. Емотивни осећај срама или губитак интересовања за ствари у којима је особа прије уживала а у екстремним случајевима, интернет насиље може довести до тога да особа изврши самоубиство. Да нам црне хронике неби биле пуне таквих случајева морамо да развијамо колективну свијест и будемо пажљиви о ономе што пласирамо на друштвеним мрежама јер наше ријечи могу нанијети штету другима и зато и из тог разлога

СТОП СВИМ ВРСТАМА ИНТЕРНЕТ НАСИЉА !!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest