Топлотни удар настаје када се тијело прегрије

Сунчаница и топлотни удар су два различита здравствена проблема, а стручњаци савjетују шта да радите како бисте се сачували. Промjена климе условљава већ годинама скоро апокалиптичне новинске наслове у најави летњих температура, а тек што је календарски лето данас званично почело, већ нам је донијело и први тропски талас, са изузетно високим температурним вредностима, уз високу влагу. У овом периоду године посебно су осјетљиве старије особе, деца, труднице и оболљели од кардиоваскуларних, цереброваскуларних, респираторних, дијабетеса и других хроничних болести. Изузетно су угрожени и радници који своје активности обављају на отвореном простору, али и они који раде у непровјетреним и недовољно расхлађеним просторијама. Последица високих температура су разна стања која настају због поремећаја регулације телесне температуре.

Упозорење стручних служби
Стручњаци Градског завода за јавно здравље упозоравају најпре на појаве попут топлотног осипа, грчева и топлотне слабости. Сунчаница је најчешће стање које захтева опрезност и адекватну реакцију, следи топлотна исцрпљеност, а оно што може да изазове озбиљне компликације је свакако топлотни удар.

Како препознати и разликовати сунчаницу и топлотни удар
Сунчаница настаје након прекомерног излагања тела сунцу, пре свега регије главе и врата. Почиње јаком главобољом уз пораст телесне температуре, а могу да се јаве поспаност и вртоглавица, зујање у ушима или краткотрајни губитак слуха. Код младих особа које се дуго сунчају чести симптоми су умор и малаксалост, а код старијих особа може да дође и до губитка свести.

Топлотни удар је стање које настаје када се наше тело прегрије у релативно кратком временском року. До њега долази нагло услед прекомјерног повишења тјелесне температуре и немогућности организма да температуру одржи у нормалним границама. Симптоми су телесна температура виша од 40°Ц, општа слабост, топла и сува кожа без знојења, убрзан пулс и дисање, пад крвног притиска, вртоглавица, главобоља, мучнина, повраћање и понекад губитак свести (што може бити и први знак). Важно је напоменути да топлотни удар може да настане и услед дужег боравка у окружењу влажног и прегрејаног ваздуха (ако радите у пекари или крај високих пећи, или сте дуже боравили у кухињи, прегрејаном аутомобилу, јавном превозу, чак и у стану).

Блажи облик топотног удара назива се топлотна исцрпљеност и често настаје због претеране физичке активности када је висока спољна температура а влажности висока. Карактеришу је појачано знојење, грчевима у мишићима, главобоља, повраћање, пад крвног притиска, малаксалост, као и губитак свести.

Прва помоћ у случају сунчанице
Доктори саветују да особу треба одмах склонити са сунца, ако је могуће у расхлађену, климатизовану, замрачену и добро проветрену собу, истушитрати је млаком водом, или је бар умити и ставити хладне облоге на чело и врат), и дати јој да пије течност (чај, сок или обичну воду). Течност немојте давати одједном у великој количини, већ више пута по мање Препоручује се и одмор без излагања сунцу наредних неколико дана. Ако се стање не смири обавезно се јавите лекару јер ови симптоми могу да укажу и на неке комбиноване проблеме као што су вирусне или бактеријске инфекције.

Како помоћи код топлотне исцрпљености
Особу одмах смјестити у хлад или расхлађену, по могућству замрачену просторију и скинути јој одећу. Рахладите је поливањем млаком водом или стављањем хладних облога на главу и потиљак и дајте јој да пије расхлађену течност (воду или неки благи биљни чај).

Топлотни удар и прва помоћ
Најважније је рећи да је топлотни удар је озбиљно стање које, према саветима стручњака из Гардског завода за јавно здравље, захтева неодложну лекарску помоћ.

Уколико је ситуација таква да здравствена служба није доступна или је потребно више времена до указивања стручне помоћи, склоните особу са сунца или из прегрејане просторије и скините са ње сву сувишну одећу. Умијте је и истуширајте не превише хладном водом. Уколико немате ни воду, нека буде изложена струјању ваздуха (дозвољено расхлађивање вентилатором). Дајте јој течност уколико њено стање то дозвољава.

Опоравак од топлотног удара захтева лекарску консултацију у смеру потребног времена и поновне изложености сунцу или извору топлоте који је био узрок.

Превентива – како се заштитити?
Љето је период када се стручњацима Градског завода за јавно здравље корисници јављају појачано због разних анализа на вирусе и бактерије, Лајмску болест, информација како се понашати на базенима и другим отвореним просторима на летовању, чистоће и анализа воде. Ево и универзалних савета за избегавање стања до којих може да доведе прекомерно излагање сунцу или високим температурама у затвореним просторима:

склоните се са сунца – не излажите се врућини и избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана, од 10 – 17 часова
избегавајте напоран физички рад, а ако морате, нека то буде у раним јутарњим часовима (од 4 до 7 ујутру)
носите лагану, широку одећу светлих боја, од природних материјала
заштитите главу шеширом или капом са широким ободом и обавезно носите сунчане наочаре
расхлађујте се туширањем или се купајте у млакој води
редовно уносите течност, пре свега воду, а супе, млаки чајеви и свежи воћни сокови су такође добар извор течности и енергије када су врућине
избегавајте алкохол, газиране напитке и напитке са превише кофеина и шећера
једите чешће, нека то буду мање обилни и лагани оброци – избегавајте пржену, засољену, масну храну и храну богату беланчевинама
узимајте више сезонског воћа и поврћа
стамбени и радни простор расхлађујте тако да температура и просторијама у којима боравите не прелази 30 степени у току дана тј.24 у току ноћи
уколико немате клима уређај, ујутру адекватно проветрите и расхладите простор, спустите ролетне, затворите врата и прозоре на сунчаној страни
опрезн када улазите у возило које је стајало на сунцу, пре уласка отворите сва врата и гепек и сачекајте неколико минута да се возило и површине које додирујете (волан и сва седишта) охладе, а да се температура колико – толико изједначи
уколико имате хроничне болести и узимате терапију, проверите са својим лекаром утицај топлоте на деловање лекова и могуће погоршање болести и реакције.

Извор: Е-клиника

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest