У Њемачкој рекордне цијене горива – како ће држава помоћи?

Њемачка Влада разматра увођење „додатка за мобилност“ како би се контролисале рекордно високе цијене горива, пише Билд. Он би се кретао од 20 до 50 еура мјесечно, али само за оне са нижим и средњим зарадама.

Рекордне цијене бензина и дизела на пумпама и даље шокирају возаче у Њемачкој, иако је цијена барела сирове нафте на свјетском тржишту у међувремену пала. Због тога се данима расправља у увођењу „попуста на точење“ који би за грађане финансирала држава.

Ту опцију су подржавали и Либерали, најмањи партнер у њемачкој Влади, али очито нијесу могли да придобију Социјалдемократе и Зелене. Овим партијама је важно да држава, ако већ мора да прискочи у помоћ, помогне и онима који не користе приватне аутомобиле и тако доприносе и заштити климе.

Билд наводи да Социјалдемократе иза затворених врата приједлог либералног министра финансија Кристијана Линднера називају „новцем за власнике поршеа“, док се Зелени жале да би Линднеров приједлог повластио прије свега возаче габаритнијих аутомобила који су велики потрошачи и загађивачи.

Линднер је раније тражио да сваки возач на пумпи напросто добија попуст од 30 до 40 центи по литру, што би онда надомјестила држава. Линдерова идеја била је да се тако цијене горива врате на испод два еура по литру.

Према писању Билда, министар рада Хубертус Хајл из редова Социјалдемократа сада предлаже „додатак за мобилност“ за оне са нижим и средњим примањима. Ту премију би држава исплаћивала најдуже три мјесеца, и то свима – у зависности од примања.

Билд наводи да постоји и конкретан приједлог. Тако би они који зарађују мање од 2.000 еура бруто добијали педесет еура мјесечно. Они са платом до 3.000 еура би добијали 35 еура, а они са зарадом до 4.000 еура би имали 20 еура мјесечно. То би наводно стајало државу милијарду еура мјесечно.

И страначки шеф Социјалдемократа Ларс Клингбајл подржава приједлог. Јер, каже, тако би држава помогла ономе коме помоћ треба.

“Неко попут мене може да точи гориво за 2,30 еура по литру, њему не треба државна помоћ. Али подршка треба мојој комшиници која сваког дана вози до Хамбурга гдје ради као његоватељица“, рекао је Клингбајл.

Лидер опозиционих Демохришћана Фридрих Мерц пак захтјева да се умјесто свега тога сниже порези.

“Снизити порез на енергенте и порез на промет за дизел и бензин са деветнаест на седам одсто. То би била небирократска, брза и добра помоћ за све“, рекао је Мерц за Тагесшпигел.

Извор: цдм

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest