Вјештаче кокаин и листинге Крстовића

Истовремено, тврди извор листа, вјештаче се и комуникације осумњичених како би се ушло у траг осталима укљученим у међународни шверц дроге

Заплијењено преко тоне кокаина

Кокаин заплијењен крајем августа у магацину Крстовића у зетском селу Мојановићи, веома је високе чистоће, показали су прелиминарни резултати, сазнају Вијести.

Истовремено, тврди извор листа, вјештаче се и комуникације осумњичених како би се ушло у траг осталима укљученим у међународни шверц дроге.

То је Вијестима казао извор из истраге, прецизирајући да финална вјештачења нијесу завршена.

Уколико се прелиминарни резултати покажу стопроцентно тачним, то би значило да је заплијењена дрога значајно вреднија него што се сумњало у почетку.

Због рекордне запљене 1.400 килограма кокаина полиција је на измаку 26. октобра ухапсила Марину Крстовић (27). Наредног јутра лисице на руке стављене су и њеном оцу Будимиру Крстовићу (66).Из Вишег државног тужилаштва у Подгорици Вијестима је одговорено да је предмет формиран против Крстовића због кривичног дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога у фази истраге током које предузимају све неопходне мјере и радње:

”Донијете су наредбе за сва неопходна вјештачења, те упућени захтјеви Вишем суду у Подгорици, судији за истрагу, за телекомуникацијска вјештачења, која вјештачења су у току”, казала је руководитељка и портпаролка ВДТ Подгорица, виша државна тужитељка Лепа Меденица.

Након хапшења Крстовића, ВДТ морало је два пута да образлаже због чега они треба да буду у Истражном затвору, пишу „Вијести“.

Након другог образложења и жалбе Вишег државног тужилаштва, вијеће Вишег суда одредило им је притвор до 30 дана, преиначивши одлуку судије за истрагу Радомира Ивановића, који их је претходно пустио да се бране са слободе.

Ивановић је, по сопственом признању, у кумовским односима са породицом Крстовић.

Крстовићи су ухапшени у акцији кодног назива “187” у којој су учествовали ВДТ, Управа полиције, Управа прихода и царина и Виши суд у Подгорици.

Након што су инспектори Сектора за борбу против криминала, прецизније њихов одсјек за сузбијање кријумчарења дрога, од партнерских служби добили информацију да велика количина кокаина плови ка Црној Гори, направљена је стратегија да се на царинском терминалу “пропусти” камион са више од тоне кокаина, како би видјели гдје ће дрога завршити.

У првим сатима акције дрога је “пропуштена” у Бару, а потом и на Царинском терминалу у Подгорици са ког су возачи камиона ПГ-353ГА, наводно потпуно исправни одвезли теретњак у ком је бијели прах вриједан стотине милиона еура.

Пратећи их, инспектори и цариници наставили су акцију, која је резултирала највећом запљеном кокаина на Балкану и хапшењем Крстовића.

Претходно, један од три контејнера које је Будимир Крстовић купио у Еквадору, одмах након доласка у Црну Гору отпремљен за Србију, али у њему су биле само банане.

То се наводи у рјешењу судског вијећа подгоричког Вишег суда, којим су преиначили одлуку судије за истрагу – да не одреди притвор Будимиру и његовој кћерци Марини, осумњиченима за шверц 1.400 килограма кокаина.

Трочлано вијеће Вишег суда констатовало је да је судија за истрагу Радомир Ивановић неправилно поступио, када је одбио њихов предлог да одреди притвор окривљенима за кријумчарење дроге.

У образложењу те одлуке наводи се да је Будимир Крстовић током јула и августа у Еквадору набавио кокаин, а да је његова кћерка Марина допринијела извршењу кривичног дјела…

Наводи се да је Будимир од компаније “ЦОЕXФРУИТ С.А” купио три контејнера банана, а потом од непознате особе и 1.400 килограма дроге, која је утоварена у контејнер па у брод “МСЦ Цхарлотте”, у луци Пуерто Боливар у Еквадору.

”Брод је затим 23.08.2020. године упловио у Луку Бар, након чега је, а послије царињења, опојна дрога кокаин пребачена у магацин у Мојановићима, гдје је ускладиштена… Док је окривљена Марина Крстовић учествовала у набављању и реализацији транспорта пошиљке у којој су се налазиле банане и кокаин, тако што је све детаље договарала на енглеском језику са продавцем банана Карлосом Фалкезијем…. а потом пратила кретање пошиљке… те након тога пратила пријем и организовала ускладиштење товара у магацин у Мојановићима”, пише у одлуци.

Подсјећа се да су припадници Управе полиције дрогу одузели 26. августа.

Судије су констатовале да је Будимир основано сумњив да је контролисао кретање контејнера пуног кокаина:

”Јер је по оцјени овог суда, нелогично да би било које особе без знања окривљеног, количину од 1.400 килограма опојне дроге кокаин, спаковале у наведене контејнере са бананама које су стигле у његов магацин и под потпуном контролом окривљеног”, стоји у рјешењу суда.

Пише да основана сумња да је Марина Крстовић починила кривично дјело произлази из чињенице да је она лично наручила пошиљку од фирме “ЦОЕXФРУИТ С.А” у којој се налазио и кокаин, да је пратила транспорт, организовала царињење пошиљке, те пратила долазак дроге у зетско село Мојановићи.

”Указује на основању сумњу да иста има потпуну контролу над товаром, из чега произлази и основана сумња да је окривљена знала да се у предметном товару, налази и опојна дрога”.

Неколико дана након акције директор Управе полиције Зоран Брђанин одговорио је да још не може саопштавати детаље, па ни то да ли због тог стотину милиона еура вриједног товара траже становника Тузи, регистрованог у полицији као безбједносно интересантно лице.

Та особа, према незваничним информацијама Вијести, напустила је државу након запљене дроге у Мојановићима.

Брђанин је тада саопштио новинарима и да имају обавјештајне податке о умјешаности једне криминалне групе у тај међународни шверц кокаина, и да тај клан дјелује у Европи.

Он и министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић објаснили су представницима медија да су податке о сумњивој пошиљци добили од међународних партнера.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest