Влада својим нечињењем условила стабилизацију ДПС-а: Очували изворе финансија и кадрове у државној управи

„Ако је и даље на снази џентлменски споразум између ДФ-а и Демократа, по којем групација која је јача макар за једног одборника, даје првог човека у локалној самоуправи, требало би да имају председника општине Никшић, и то изузетно перспективног Марка Ковачевића“, поручио је аналитичар Владимир Добросављевић

Knežević, Đukanović
Мило Ђукановић

Аналитичар Владимир Добросављевић је изјавио за ИН4С да се око локалних избора у Никшићу беспотребно дизала епска драма, те да су добијени резултати такви, да их сви актери, како је нагласио, могу представљати као свој успех, али и осетити пред њима дубоки неспокој, због онога што они могу да предсказују у будућим изазовима који им долазе.

„Коначни обрачун, Нови косовски бој, Армагедон, Рагнарок,… сви ови звучни епитети, били су асоцијација, на начин како је месецима изгледала кампања за локалне изборе у Никшићу. Стицао се утисак да ће сви заинтересовани присуствовати завршном сукобу између добра и зла, након којег може доћи само до неког вида обнове нама познатог космоса. Наравно, претеривања и митоманија јесу, на жалост, карактеристика политичког фолклора на овим нашим просторима, који осим вишка адреналина и сужавања рација, уме често да донесе и несрећна решења за ширу популацију. Срећом, па ништа од призиване епске драме није се догодило у недељу 14. марта. Штавише, избори у другом по величини граду Црне Горе, својим резултатима, нису донели, буквално, никаква епохална изненађења, па се може констатовати, да су за бар неко време зацементирани односи и пропорције између водећих политичких субјеката. Да подсетимо, сем за становнике овог града, локални избори у Никшићу постали су значајни и на ширем друштвеном плану, из разлога јер су представљали прву пролазну тачку, на којој се мери однос снага између представника некадашње власти, и садашње скупштинске већине, успостављене након парламентарних избора у августу 2020. Самим тим, представљали су и први контолни пункт за оцену досадашњег рада Извршне власти на нивоу државе, којој је пало на терет, да са тридесет година закашњења отпочне транзицију из хибридног у демократски систем владавине“, истакао је он.

Владимир Добросављевић

Добросављевић је поручио да се коалиција око ДПС суочила се са чињеницом да без обзира на своју снагу, више нема већинску подршку бирача и да повратак на власт није изгледна опција у догледно време, бар дотле, како је рекао, докле се не одрекну и редизајнирају своју ’’ружну прошлост’’.

„Сем тога, радикално екстремизујући свој идеолошко становиште и бираче, додатно си минимализовали свој коалициони капацитет, и начинили од себе неког са ким није баш пристојно бити у истом друштву, јер се одмах јављају асоцијације које подсећају на криминал, корупцију, девастацију привреде и државе, шовинизам, картелизација читавог друштва. Њихов успех јесте то, што су очували своје бирачко тело и остали најјачи политички субјект, али то је више последица несналажења и неспособности тренутне извршне власти, која је својим нечињењем омогућила довољно времена да ДПС очува своје финансијске изворе и материјалну моћ, репозиционира и задржи кадрове унутар државних структура од којих им зависи мрежа клијентелистичких сигурних гласова, те напослетку да контролише осцилације сопственог рејтинга. Дакле, слаба Влада директно је одговоран за стабилизацију ДПС“, поручио је он.

Када је у питању коалиција окупљена око конституената ДФ и СНП, према његовом мишљењу, потврђена је водећа позиција међу реформским снагама које чине садашњу скупштинску већину.

„Такође, ако је и даље на снази џентлменски споразум између њих и Демократа, по којем групација која је јача макар за једног одборника, даје првог човека у локалној самоуправи, требало би да имају председника општине Никшић, и то изузетно перспективног Марка Ковачевића. Око 12% гласова које су изгубили у односу на парламентарне изборе је последица одласка некадашњих савезника ка другим политичким субјектима и претензија на идентично бирачко тело. Тако је и дошло до преливања гласова унутар снага парламентарне већине, без да се продре ка гласачима ДПС. Оно што треба да брине ову групацију је неодрживост њихове позиције, као снаге која подржава Владу, али не партиципира у ној, јер то збуњује њихове бираче који очекују коренитије промене. На тај начин ствара се простор за њихову даљу ерозију. Решење је учествовање у пуном капацитету, кроз егзекутиву на државном нивоу“, појашњава он.

ЗБНК; фото: Светлана Мандић/Вијести

Листа иза које су стајали Премијер и председник Скупштине Црне Горе, освојила је завидан проценат гласова и математички показала да је председник владе њеном успеху, закључује Добросављевић, допринео са око 8%.

„Више него солидан резултат ако се има у виду међустраначка компетиција, али и отвара питање, да ли се могло више с обзиром на нескривену подршку најважнијих центара моћи унутар нове власти, кокетирање са ауторитетом црквених великодостојника, те симпатија једног дела медија и утицајних амбасада у Подгорици. Поготову, ако се има у виду, да за све ово време нису успели да придобију на своју страну макар комформистичке гласаче ДПС, који су склони гласању за оне који су на власти“, закључио је Владимир Добросављевић у изјави за ИН4С и додао да су преостале листе окупљене око УРА-е, бизнисмена Миодрага Даке Давидовића и СДП-а нису оправдале очекивања.

Конкретно, конституент Владе Црне Горе, ГП УРА, по њему није успела да конкретизује утицај у новој Влади кроз повећану подршку бирача.

„Све у свему, Никшић је показао стабилизацију најважнијих субјеката унутар бирачког тела, али је показао бројне мане и недостаке свих актера, које морају да се коригују, ако желе да одрже своју утицај и убудуће. Следи нова пролазна тачка, 9. маја, Херцег Нови“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest