Вукићевић: Црногорском правосуђу да се не понове Катнић и Меденица

Фото: Поглед

Демократски фронт (ДФ) је јасно саопштио да ће дати допринос кад су у питању одлуке важне за грађане Црне Горе, а деблокада правосуђа је свакако једна од најважнијих. Наравно, подршку ћемо дати само оним кандидатима за које процијенимо да ће стручно и одговорно радити свој посао, како се црногорском правосуђу више не би понављали Катнић, Меденица, Јованић и њима слични, казала је у разговору за „Дан“ Маја Вукићевић, посланик Демократског фронта и функционер Демократске народне партије (ДНП).

Фото: Поглед

Она је истакла да је за ДФ приоритет избор врховног државног тужиоца у пуном мандату јер је то веома важно за борбу против корупције и криминала.

– Затим, ту је избор судија Уставног суда. За разлику од неких политичких субјеката који инсистирају да се сада изабере само један судија, мислимо да би било добро да се Уставни суд комплетира, уколико буде довољно добрих кандидата. Покренут је и поступак избора чланова Судског савјета, а на основу онога што смо имали прилике да чујемо на саслушањима пред матичним одбором у Скупштини процијенићемо ко од кандидата заслужује подршку – рекла је Вукићевић.

Мање од три мјесеца требало је да се Влада на челу са премијером Дританом Абазовићем почне климати и да опет почне политичка криза у Црној Гори. Несугласице су кулминирале након што је Влада усвојила текст Темељног уговора са СПЦ. Иако је из Демократске партије социјалиста (ДПС) након тога саопштено да ова влада више нема њихову подршку, формалне иницијативе за њен пад или нове изборе још увијек нема.

Без конкретних потеза

По мишљењу наше саговорнице, један од начина изласка из нове политичке кризе може бити организовање ванредних парламентарних избора и формирање техничке владе чији би задатак био да их организује.

Свакако да постоји неколико опција. Чули су се и предлози да се ресетују односи некадашње парламентарне већине, али засад нема конкретних потеза. Што се датума ванредних парламентарних избора тиче, о томе се не може говорити прије него што у Скупштину дође на изјашњење предлог о скраћењу мандата, али свакако да би у случају да такав предлог добије подршку у парламенту и одржавање парламентарних избора заједно са локалним изборима било једна од опција – рекла је Вукићевић.

Вукићевић каже да је од почетка било јасно да влада која је оформљена тако што су неке од политичких партија које су побиједиле на изборима 30. августа направиле коалицију са партијама чија је политика на тим изборима поражена не може дуго да траје.

– Могло би се рећи да смо након избора, умјесто да се формира влада по основним принципима демократије, онако како је то нормално у демократским земљама, имали два експеримента – експертску владу као резултат политичких уцјена, а касније и мањинску владу, као резултат једне непринципијелне коалиције. Може се рећи да експерименти нису успјели и да су управо заговорници експертске владе срушили исту, а касније формирали и мањинску владу која је већ након пар мјесеци од формирања остала без политичке подршке у парламенту – рекла је наша саговорница.

Она подвлачи да је став ДФ-а о потписивању Темељног уговора јасан.

  • – Подржавамо потписивање Темељног уговора и очекујемо да се то, након што је усвојен нацрт, и верификује самим чином потписивања, како би се на ту причу коначно ставила тачка. Српска православна црква је најбројнија вјерска заједница у Црној Гори, а једина која нема ову врсту уговора са државом. Потписивањем Темељног уговора додатно ће се регулисати односи између Цркве и државе, и заиста не видим разлог за оволику буку коју праве одређени политички субјекти, којима је очито циљ да СПЦ ускрате права која имају остале вјерске заједнице – истиче Вукићевић.

Из партије Мила Ђукановића су након усвајања Темељног уговора навели да треба створити претпоставке за што скорије организовање нових избора, а сличан став има и Социјалдемократска партија (СДП), чији су кадрови министри у Влади.

– Иако су Демократска партија социјалиста и Социјалдемократска партија у саопштењима навеле да влада више нема њихову подршку, ти политички субјекти још увијек нису формализовали своје предлоге ка парламенту, и питање је да ли ће то урадити, као и да ли ће њихови предлози добити потребну већину, али је сасвим јасно да мањинска влада више не функционише јер се политички субјекти који чине Владу не слажу по многим важним питањима, а претходних дана смо могли да чујемо и тешке оптужбе међу самим министрима – казала је Вукићевић.

Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest