За рубрику „Вјеровали или не“: Живјеле у мајчином стану о државном трошку

КАКО ЈЕ МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ ПЛАЋАО СТАНАРИНУ ПРОФЕСОРИЦАМА, ИНАЧЕ РОЂЕНИМ СЕСТРАМА
Живјеле у мајчином стану о државном трошку
Матијевић је бивша предсједница Општине Тиват, а њена сестра Анђелић бивша директорица тамошњег Дома здравља. На личну повезаност са Петковић указују и друга званична документа у која су “Вијести” имале увид. Са Медицинског поручују да “ако постоји било каква породична веза у њиховим релацијама, сматрамо да су у озбиљном конфликту интереса”. Тврде да они нису одговорни


Са обиљежавања Свјетског дана оралног здравља: Декан са професорицама Анђелић и Матијевић, Фото: уцг.ац.ме

Професорице стоматологије Јасминка Анђелић и Снежана Матијевић, иначе рођене сестре, користиле су током прошле студијске године у Подгорици стан своје мајке, а кирију је плаћао Медицински факултет, незванично сазнају “Вијести”.

Према налазима “Вијести”, декан Медицинског факултета Миодраг Бобо Радуновић закључио је у новембру прошле године уговор о закупу двособног стана у подгоричком насељу “Сити кварт”, за смјештај доскорашње руководитељке студијског програма Стоматологија Јасминке Анђелић и њене сестре, професорице на истом смјеру Снежане Матијевић. Тивћанка Луција Петковић уписана је као власница тог стана. “Вијести” су раније писале да је Петковић мајка двије професорице.

Уговор је потписан на осам мјесеци. Медицински факултет је изнајмљивање коштало 300 еура мјесечно, односно 2.400 еура за цијели период.

Професорице нису одговарале на питања и поруке новинара “Вијести” о томе да ли су информисале Медицински факултет да је стан које су користиле у власништву члана њихове породице. На питање новинара “Вијести” о својој улози у спорном послу, из управе факултета тврде да су све урадили по закону, али да нису били упознати о повезаности са Петковић и да “ако постоји било каква породична веза у њиховим релацијама, сматрамо да су у озбиљном конфликту интереса, да је изузетно неетично и осуђујемо такав поступак”.

Декан Радуновић је тражио да се професорице изјасне о наводима новинара “Вијести”, али до закључења овог текста није добио одговор. Он је казао за “Вијести” да се организација наставе у претходној студијској години на Медицинском факултету одвијала у складу са препорукама Универзитета Црне Горе (УЦГ), које су усаглашене са препорукама Института за јавно здравље и Савјета за болести против ковид-19 Владе Црне Горе, “које су се мијењале сходно епидемиолошкој ситуацији у Црној Гори, о чему су водили рачуна чланови деканског колегијума као и руководиоци/тељке студијских програма”.

Према сазнањима новинара “Вијести”, наставу је у периоду од јануара до краја јуна уживо редовно имало свега неколико професора, међу којима нису Анђелић и Матијевић.

Ињац Стевовић: Сестре привилеговане у односу на остале
Из Центра за грађанско образовање (ЦГО), који годинама указује на проблем у високом образовању, сматрају да је ово посао за Агенцију за спречавање корупције, али и за тужилаштво.

Новинару “Вијести” уговор је доставила професорица Медицинског факултета Лидија Ињац Стевовић, која је и раније указивала на поједине неправилности у овој установи. Она је била и противкандидат декану Радуновићу на изборима на којим је он добио други трогодишњи мандат. Тада је тражила да се професорице Анђелић и Матијевић уклоне из факултетског Вијећа, које одлучује о кандидату за декана, јер не испуњавају услове. На њено инсистирање, то је урадио Управни одбор УЦГ.

”Ови и још неки други разлози су пробудили сумњу, да су оне привилеговане у односу на друге наставнике Медицинског факултета, које сам изнијела у жалби, а који се односе на злоупотребе, нетранспарентност и трошење средстава за фаворизоване наставнике, чиме је нанијета штета Медицинском факултету и Универзитету Црне Горе”, казала је Ињац Стевовић.

Из уговора у који су “Вијести” имале увид, назначено је да се стан изнајмљује за потребе смјештаја професора “који је ангажован у извођењу наставе на студијском програм Стоматологија са мјестом пребивалишта у Тивту”.

Мада се не наводе имена, Управа Медицинског факултета је потврдила за “Вијести” да је стан био намијењен за професорице Анђелић и Матијевић.

Уговор о закупу стамбеног простора, према одговору из управе, закључен је на период од осам мјесеци од 1. новембра 2020. године до 31. јуна 2021. године за потребе смјештаја… “Анђелић, са пребивалиштем у Тивту која је у осјетљивој епидемијској ситуацији наставу изводила на више предмета Студијског програма Стоматологија непосредно, уживо и координисала изођење свих видова теоријске и практичне наставе” али и да је стан намијењен… “за коришћење и проф. др Снежани Матијевић”.

”За вријеме закупа именованим професорицама престала је потреба плаћања дневница за доласке на предавања и вјежбе више дана недјељно или ангажман возача и аутомобила МФ, што је по нама рационалан приступ”, казали су из управе, на питање о разлозима за потписивање уговора.

Анђелић је била и руководитељка Студијског програма Стоматологија од оснивања, а у одговору Управе се истиче да су обје 15 година више дана у недјељи путовале на релацији Тиват – Подгорица.

Нису пријавиле однос са власницом стана
На захтјев Анђелић, руководитељка службе за рачуноводствене послове Медицинског факултета спровела је поступак јавних набавки малих вриједности у два наврата у јуну и јулу 2019. године, али су они обустављени, јер није било понуда.

У међувремену је ступио на снагу нови Закон о јавним набавкама, према којем се закуп може реализовати и уговором.

На јавни оглас јавила се агенција Глобус д.о.о. из Подгорице, нудећи стан Луције Петковић. Из агенције нису одговорили на питања “Вијести” о томе да ли су понудили само ту некретнину или и још неку.

На личну повезаност са Петковић указују и друга званична документа у која су “Вијести” имале увид. И из њихових имовинских картона види се да је дјевојачко презиме двије професорице Петковић.

Референткиња која се бави јавним набавкама на Медицинском факултету УЦГ, понуду је добила од агенције, а не персонално од Петковић. Она тврди да није упозната да ли постоји породична веза између станодавца и корисника.

Немају, међутим, информацију да ли су професорице саме одабрале некретнину у којој ће боравити док су у Подгорици.

”Анђелић и Матијевић никада нијесу пријавиле члановима управе Медицинског факултета, нити референткињи за јавне набавке да имају породични однос са станодавцем. Стога, закуп тог стана за Анђелић и Матијевић апсолутно није могао, нити је резултат било каквог договора са Медицинским факултетом”, тврде из управе. У жалби коју је упутила ректору УЦГ и предсједници УО УЦГ Владимиру Божовићу и Рајки Глушици, Ињац Стевовић је навела да за потребе професорица “декан Радуновић плаћа кирију за стан у Подгорици, иако је претходних годину и више дана због пандемије корона вируса настава извођена онлине”. Она је тражила и да се испита информација да је стан који плаћа Медицински факултет власништво мајке професорица.

Глушица је за “Вијести” казала да ће се “жалба на дати предлог, изјашњење на жалбу, са цјелокупном документацијом из поступка бити у најскоријем времену разматрани на сједници Управног одбора УЦГ”.

Радуновић је у Влади ДПС-а био министар здравља, а Матијевић, као члан ове странке била је предсједница Општине Тиват.

Знале, или су морале да знају
Према подацима са сајта Агенције за спречавање корупције, сестре Анђелић и Матијевић су у моменту закључења овог уговора биле јавне функционерке.

Анђелић је до 12. маја ове године била директорица Дома здравља у Тивту, док је Матијевић до 8. фебруара обављала функцију директорице тамошњег Дневног центра за дјецу и младе са сметњама и тешкоћама у развоју.

”Ово значи и да је постојала њихова наглашена одговорност према јавном интересу, који је овдје неспоран. Додатно, имајући у виду њихов функционерски стаж, јасно је како су морале познавати одредбе и дух Закона о спречавању корупције којима се уређује сукоб интереса, па се на ово не може гледати као на случајни пропуст,” казала је за “Вијести” виша правна савјетница у ЦГО Снежана Калуђеровић.

Калуђеровић додаје да уколико је већ дошло до ситуације у којој Факултет посредно или непосредно закључује уговор са њиховом мајком, оне су то морале примијетити и о томе упозорити управу, како до закључења таквог уговора не би дошло.

”С обзиром на то да је прошло осам мјесеци, током којег је исплаћено најмање 2.400 еура из касе Медицинског факултета, постоји оправдана сумња да је иза оваквог посла постојала јасна намјера, што свакако надлежни морају испитати,” увјерена је она.

Уколико се утврди да Медицински факултет заиста није имао информација о томе да су професорице у родбинској вези са Петковић, и да је руководство свјесно да ово представља озбиљан конфликт интереса, Калуђеровић је позвала да као једна од страна у овом послу поднесу иницијативу Агенцији и траже од њих да утврде да ли је дошло до повреде Закона о спречавању корупције.

Јавни функционер је дужан да своју функцију врши на начин да јавни интерес не подреди приватном, као и да не изазове сукоб интереса у вршењу јавне функције.

Из Агенције су за “Вијести” кратко казали да нема елемената на основу којих би покренули поступак за утврђивање постојања евентуалног сукоба интереса.

Тај факултет би, такође сматра Калуђеровић, пред надлежним органима Универзитета Црне Горе (УЦГ) морао покренути одговарајуће поступке како би се утврдило да ли су та лица, како наводе, прећутала ову важну информацију, чиме је интерес факултета подређен приватном интересу.

”ЦГО цијени и како би овдје могло имати посла и за надлежно Тужилаштво, које позива да по службеној дужности предузме одговарајуће мјере и радње. Коначно, ово отвара и питање академске части и етике ових професорица и да ли оне имају интегритет да предају на овој високошколској установи послије овог,” поручује она.

Раде заједно и у родном Тивту
Обје професорице ангажоване су у општој стоматолошкој амбуланти “Денталуx” у Тивту.

Као оснивач “Денталуxа” води се Ивана Анђелић, што је име које, према имовинском картону, одговара ћерки професорице Анђелић. Ивана Анђелић је, према подацима са интернет странице, доктор денталне медицине.

Да имају дуг ангажман у поменутој ординацији потврђује и то што се на сајту налазе бројеви телефона од којих један, када се укуца на апликацији Вибер, припада имену “Јасминка” а други “Снежана”. Маил адреса на истом сајту води се на име Јасминке.

С обзиром на то да су до скоро биле јавне функционерке, анализом њихових имовинских картона се види да нису пријављивале приходе из амбуланте, већ само од јавних функција које су обављале и од Медицинског факултета.

Vijesti

3 thoughts on “За рубрику „Вјеровали или не“: Живјеле у мајчином стану о државном трошку

  1. E jadna C G .OVE U BG
    Nikada nebi mogle biti prof.na stom.fak. Uzas , nad uzasima
    .Dobro rece jeda hirurg, iz C.G. nikada nebih upisao svoje dijete na med. fak.u PG
    .Odkada se u PG.otvorio med . fak
    crnogorsko zdravstvo se urusilo. Sva sreca nijesam.tamo studirao niti radio.
    Sve jaki med
    fak..Podgorica , Foca,.Kosovska Mitrovica
    Gdje to ima da predavaju neki.koji rade po domova zdravlja, .Zna se moze biti pr.na med fak
    U BG.to je trnovit put
    Ovi tamo nebi mogli ni saniteti biti

    G

  2. Isti slučaj je sa bivšim šefom protokola u Ministarstvu Odbrane. Pouzdano znamo da dvadeset godina MO mu je plaćalo ‘stanarinu’ dok se on baškario pa očevoj kući na Murtovini a prijavio adresu u Pljevljima. Većina nas koji radimo pri Vojsci CG godinama plaćamo kirije i seljakamo se, sa malim platama i djecom na studijama, jedva se krpimo. Pri poslednjoj raspodjeli stanova šef protokola je dobio stan na Starom aerodromu koji sada izdaje jer i dalje živi u svojoj tj očevoj kući. Da paradoks bude veći, očeva kuća je velika pa i tu izdaje jedan stan no nije se libio da uzima za ‘stanarinu’ od ministarstva dvije decenije!

  3. Baš mi ih je žao da se tako muče. A još završile studije medicine u Podgorici. Treba pod hitno poništiti diplome ,,doktora“ iz Foče, Kragujevca, Tuzle, Sarajeva, Kosovske Mitrovice, Podgorice – neznanje takvih ubija narod. Zapošljavati samo doktore koji su diplomirali u Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu i Ljubljani. Ovi prevaranti su se dosjetili pokupuju ili dobiju diplome po ovim selendrama, pa ode u Beograd tobože da specijalizuju svoje neznanje. Što se tiče inostranstva isto povesti računa i tamo ima fakulteta ravnih podgoričkim i pazarskim i ostalim.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest