Закони о лустрацији и имовини крајем године

Попис становништва је био планиран за април, али је раније наговјештено да ће вјероватно бити одложен што је сада већ извјесно

Абазовић, Бечић, Кривокапић

Влада је планирала да у посљедњем, четвртом кварталу ове године утврди законе о поријеклу имовине и о лустрацији, који се најављују од формирања нове власти у Црној Гори као једни од кључних у борби против корупције и организованог криминала.

Усвајање ова два закона предвиђено је Програмом приступања Црне Горе Европској унији, који је Влада усвојила на сједници у уторак.

Како се правна тековина ЕУ константно мијења и развија, а имајући у виду динамику преговарачког процеса, Програм приступања се на годишњем нивоу прилагођава промјенама у оквиру процеса развоја права ЕУ. У складу с тим, приступљено је изради Програма за период 2021 – 2023, како би се овај документ ускладио са новом правном тековином ЕУ, али и динамиком доношења националних законодавних и стратегијских докумената”, пише у Програму, у дијелу који се односи на поглавља 23 и 24 – Правосуђе и људска права, односно Правда, слобода и безбједност.

У складу с новим приступом у преговорима о приступању ЕУ (новом методологијом), Црној Гори је, како се подсјећа, као прво почетно мјерило у односу на ово поглавља, која се отварају међу првима, а затварају посљедња, одређена израда Акционог плана.

За Поглавље 23 има 45 привремених мјерила, а 38 за Поглавље 24. Црна Гора је ушла у девету годину преговора са ЕУ и отворила је сва 33 поглавља, док је привремено затворила три.

Европска комисија је у недавно објављеном нацрту документа такозваног “нон-пејпера” за поглавља 23 и 24 навела да се ниједно неће моћи затворити прије него што се испуне сва прелазна мјерила која се тичу владавине права. Премијер Здравко Кривокапић казао је у марту, поводом 100 дана рада Владе, да су добили три предлога закона о поријеклу имовине из Покрета за промјене, Грађанског покрета УРА и Амбасаде Велике Британије.

Рекао је да очекује да ће нацрт закона бити завршен у априлу. Такође и да преиспитују закон о лустрацији и да од њега неће одустати, али да је потребно наћи најбоље рјешење.

Ти закони су и кључне тачке Споразума који су потписали Здравко Кривокапић, Алекса Бечић и Дритан Абазовић, лидери трију коалиција “За будућност Црне Горе”, “Мир је наша нација” и “Црно на бијело”, које су на парламентарним изборима освојиле већину.

Споразумом се обавезали на борбу против корупције и криминала: Бечић, Кривокапић и Абазовић

Програмом приступања Црне Горе ЕУ је, такође у четвртом кварталу, предвиђено усвајање Закона о лобирању, измјена и допуна Законика о кривичном поступку, Закона о заштити података о личности и Закона о заштити података о личности за органе који се баве спречавањем, истрагама и гоњењем учиниоца кривичних дјела и извршењем кривичних санкција.

Измјене и допуне Закона о слободном приступу информацијама планиране су такође за трећи квартал.

У области статистике (Поглавље 18) за четврти квартал је најављено усвајање и примјена Закона о попису становништва, домаћинстава и станова.

Попис становништва је био планиран за април, али је раније наговјештено да ће вјероватно бити одложен што је сада већ извјесно.

У Поглављу 10 – Информатичко друштво и медији планиране су измјене и допуне Закона о медијима и Закона о радио телевизији Црне Горе у четвртом кварталу. “Кључна питања у оквиру области услуга информатичког друштва су: електронска управа, информатичка безбједност, електронско здравство, електронски потпис, јавни сектор, електронска трговина. Кључна питања у оквиру области аудиовизуелне политике су: аудиовизуелне медијске услуге, јавни емитери Црне Горе, заштита малољетника, филмско насљеђе, културна разноликост”, наводи се у Програму.

У Поглављу 8, које се односи на конкуренцију, у овој години је планирано усвајање измјена и допуна Закона о заштити конкуренције, као и доношење одлуке о регионалној мапи помоћи у Црној Гори, уредбе о начину вођења евиденције о државној помоћи, правилника о методи и начину обрачуна референтне и дисконтне стопе…за наредну годину планирано је усвајање закона о поступцима за накнаду штете због повреда конкуренције на тржишту.

У наредном периоду највећа пажња ће бити посвећена јачању административних капацитета надлежне институције за политику конкуренције и контролу државне помоћи – Агенције за заштиту конкуренције, како би се обезбиједио одговарајући биланс остварених резултата и у потпуности омогућили једнаки и фер услови свим учесницима на црногорском тржишту”, пише у Владином Програму.

У плану и стратешке залихе нафте

У области енергетике (поглавље 15) посебна пажња, како је наведено, биће посвећена Директиви 2009/119/ЕЗ, која намеће обавезу државама чланицама да одржавају минималне залихе сирове нафте и нафтних деривата.

Зато је за наредну годину планирано усвајање уредбе о условима складиштења, техничко-технолошким условима локације складишних капацитета, захтјевима квалитета стратешких резерви, роковима, начину и условима контроле квалитета и количина ускладиштених стратешких резерви и захтјевима за акредитовано лице за контролу квалитета.

У овој години планирано је доношење закона о надзору велепродајног тржишта електричне енергије и гаса, измјена и допуна Закона о енергетици, закона о снабдијевању нафтним дериватима у случају поремећаја у снабдијевању, као и закона о мјерама сигурности приликом истраживања и производње угљоводоника у подморју.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest