Zavod za transfuziju: Dobrovoljni davaoci krvi – tihi heroji

Obilježava se Međunarodni dan dobrovoljnog davanja krvi. Na čin, koji mnogi smatraju jednim od najhumanijih, u Crnoj Gori se odlučuje sve više ljudi. Kako funkcioniše dobrovoljno davanje krvi u Zavodu za transfuziju i koje sve metode postoje govorila je Anđela Vukčević, PR tog zavoda.

Ko može dati krv prvo je pitanje svih koji se odluče na ovaj humani akt.

„Krv može dati svaka zdrava osoba od 18 do 65 godina, tjelesne mase preko 50 kilograma. Muškarci mogu donirati krv na svaka tri mjeseca, dok žene to mogu učiniti na svaka četiri mjeseca. Dakle muškarci mogu dati krv četiri puta godišnje, dok žene mogu to uraditi tri puta godišnje“, pojašnjava Vukčević.

A evo i kako izgleda priprema uoči dobrovoljnog davanja krvi i da li to ima nekih posljedica.

„Neke specijalne pripreme za doniranje krvi nijesu potrebne. Dobrovoljni davalac krvi treba da bude naspavan, da ima lagani doručak i može normalno, nesmetano da donira krv. Preporuke nakon darivanja krvi nisu takođe ništa specijalno – dobrovoljni davalac može da se vrati normalnim životnim aktivnostima, uz preporuku da tog dana pije malo više tečnosti i da izbjegava neko teže fizičko naprezanje“, dodaje Vukčević.

U Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore postoji i nova metoda – dobrovoljno davanje trombocita, koja je skroz bezbolna i bezopasna.

Trombocite mogu donirati svi ljudi koji doniraju i krv i trombociti se mogu donirati na svakih 15 dana.

„Eto iskoristila bih priliku da istaknem da smo u Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore uveli i novu metodu to jest trombocitafereze. Znači izdvajanje trombocita iz krvi davaoca, uz pomoć specijalnog aparata. Trombocite može donirati svaka zdrava osoba, između 18 i 60 godina, tjelesne mase preko 60 kilograma. Trombociti se koriste u liječenju pacijenata sa malignim oboljenjima ili sa leukemijama i takođe kod transplantiranih pacijenata“, dodaje ona.

Svi koji imaju dilemu da li se odlučiti na ovakav korak treba da znaju da za krv ne postoji alternativni lijek i da je njihov čin utoliko humaniji. Pored toga, osim što dobrovoljno davanje krvi spašava živote, ono pozitivno utiče i na život davaoca.

Adria

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest