Званичник Стејт Дипартмента: Државе региона да приведу правди умијешане у корупцију

Сједињене Америчке Државе (САД) очекују да све државе Западног Балкана покажу одлучност у борби против корупције, што подразумијева и привођење правди оних који се потражују због тог кривичног дјела.

То је поручио високи званичник Стејт Дипартмента, коментаришући санкције које је Биро за контролу иностране имовине (ОФАЦ) Министарства финансија САД-а данас увео против седам садашњих или бивших званичника и једног ентитета из четири државе Западног Балкана.

Он је поручио да су санкције Стејт Департмента и ОФАЦ-а усмјерене против актера који су пријетили стабилности региона.

Високи званичник је, упитан да ли САД имају правне механизме који би помогли Црној Гори да изручи бившег предсједника Србије и Црне Горе Светозара Маровића, који је такође на мети санкција, одговорио да САД, када објелодањују санкције, увијек савјетују државе да билатереално сарађују у борби против корупције.

“Очекујемо да, кад год је могуће, државе примијене иницијативе изнесене у санкцијама. Очекујем да ће државе показати одлучност у борби против корупције. То подразумијева и да се они, који се потражују због корупције, приведу правди”, додао је он.

Како је истакао, САД су и раније биле јасне да ће користити све законске мјере, укључујући економске санкције и забрану уласка у државу, како би промовисале одговорност на Западном Балкану.

Он је поручио да Сједињене Државе стоје уз људе Западног Балкана у њиховим настојањима да се побољша транспарентност и добра пракса влада у том региону.

“Наставићемо да користимо све расположиве алате да се боримо против корупције и промовишемо регионалну стабилност на Западном Балкану”, истакао је високи званичник Стејт Департмента.

Он је, упитан зашто су се баш сада одлучили на санкције, казао да није посриједи политички сигнал, као и да САД нема за циљ да подстакне било какве политичке акције или подржи политичке алтернативе.

“Санкције су усмјерене против корупције – чим се стекну законски предуслови, ми предузимамо радње. Наставићемо са овим акцијама, али и са сарадњом са владама у региону, како би и оне имале шансу да се на домаћем терену боре против те појаве”, истакао је високи званичник Стејт Департмента.

Високи званичник Министарства финансија САД-а казао је да су људи, против којих су санкције усмјерене, различитих националности и етничких афилијација.

“То истиче проблем ендемске корупције. Ове индивидуе су користиле своју моћ како би придобиле личну корист. Били су повезани са организованим криминалом, изнуђивали су и узимали мито”, рекао је високи званичник Министарства финансија.

Он је казао да коруптивне радње, на које САД упозоравају, пријете стабилности Западног Балкана.

“Против многих од ових индивидуа су подигнуте оптужбе, али су поједини, због своје позиције моћи успјели да побјегну прије него што су приведени правди”, навео је високи званичник Министарства финансија.

Како је појаснио, иако су те индивидуе побјегле од правде у сопственој држави, оне неће моћи да склапају послове у САД-у , нити у њиховом финансијском систему.

“Наставићемо да инсистирамо на одговорности особа које су допринијеле нестабилности у региону Западног Балкана”, поручио је високи званичник Министарства финансија.

Извор: Антена М

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest