Царевић: Свети Стефан и Милочер вратити држави, преиспитати како су се појединци домогли имовине кроз малверзације

Смјеном ДПС кадра са челних позиција у компанијама “Будванска ривијера” и “Милочер” након три деценије, биће могуће утврдити како су се појединци домогли највреднијих државних ресурса, оцијенио градоначелник Будве

Carević
Марко Царевић

Градоначелник Будве Марко Бато Царевић оцијенио је да Свети Стефан и Милочер треба вратити у државно власништво и преиспитати како су се појединци домогли имовине кроз “бројне малверзације”.

Он је истакао да ће то бити могуће урадити након што послије три деценије кадар ДПС буде смијењен са челних позиција у компанијама “Будванска ривијера” и “Милочер”.

Запитао се како је могуће да Општина Будва, која је градила некадашњи “Монтенегротурист” – садашњу компанију “Будванска ривијера“, нема ниједну акцију.

Свети Стефан, некада свјетски познат, сада је мртва природа, ухапшена од неких инвеститора, по мом мишљењу је то прање новца”, рекао је Царевић.

Он је подржао мјештане у броби да се град-хотел “Свети Стефан“ врати у државно власништво и захтјев да се спријечи градња станова за тржиште у Милочерском парку.

Мјештани су уочи викенда упозорили да ће блокирати градилиште, након што је грађевинска оператива компаније “Бемаx“, која је ангажована на градњи хотела “Краљичина плажа“ са становима за тржиште, уништила локални пут. Кап која је прелила чашу била је и сјеча борова…

Градњу финансира компанија “Адриатиц пропертиес“ грчког бизнисмена Петроса Статиса, која је вишедеценијски закупац хотелског комплекса Свети Стефан – Милочер…

Ми као Општина немамо могућност да спријечимо градњу у Милочерком парку, знате шта смо све радили. Противили се да се на тој локацији граде станови за тржиште, јер је то противно интересима града, грађана и људи који живе на том локалитету. Били су и протести, слали смо дописе, позивали Владу, бившу и садашњу, да се заустави градња. Нисмо практично могли ништа да урадимо“, казао је Царевић.

Он наводи да би, када би био надлежан, одлучио да град поново управља Хотелском групом “Будванска ривијера“, подсјетивши да је “једним потписом једног предсједника Општине Будва”, локална уптава поклонила 40 одсто имовине “Будванској ривијери“.

Кроз разне махинације, кроз некакве фондове, Општина данас нема ниједну акцију у ‘Будванској ривијери’. Апсурдно је то што када сам пријављивао свој имовински картон, Агенција за спрјечавање корупције ме је опоменула јер нисам пријавио 12 акција у ‘Будванској ривијери’. Нисам ни знао да сам власник тих 12 акција. Ја који и не знам имам 12 акција, а Општина Будва која је градила тадашњи ‘Монтенегротурист’, који је био носилац црногорског туризма, нема ниједну једину”.

Истиче да жели да се све преиспита и утврди како је вриједна имовина “дошла у руке појединаца и гдје је тај новац”.

“Та неолиберална економија из Доње Горице и ти фондови су невиђени примјер пљачке државне имовине”.

Царевић је оцијенио да је данас црногорски туризам пао на најниже гране, а да су га наши родитељи и ђедови градили тако да је био на европском и свјетском нивоу.

Када сам као морепловац пловио, у Америци су тада сви знали за Свети Стефан и Дубровник. Данас је Свети Стефан мртва природа, ухапшена од неких инвеститора који су најављени да ће бити носиоци развоја елитног туризма у Црној Гори. У суштини, према мом мишљењу, то је класично прање пара и штета ненадокнадива не само развоју туризма, него и мјештанима. Јер када упоредите смјештајни капацитет хотела Свети Стефан и Милочер и приватрног смјешатаја у њиховом залеђу гдје има око 35 хиљада лежаја, питам – ко је ту добио, а ко је угорожен. Не смије интерес једног појединца да буде изнад јавног. Због тога је Црна Гора ту гдје јесте, али смо због тога и ми ту да то мијењамо. Борићемо се да се све преиспита и да се врати ономе чија је то имовина“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest