Црна Гора међу првих шест земаља у Европи по питању гојазности дјеце

Све је већи број породица које западају у немаштину јер се број незапосених лица у Црној Гори увећава, наводе они

Фото: Pixabay

Црна Гора је међу првих  шест држава  у Европи  када је у питању  гојазност дјеце, саопштили су из Фондације Банка Хране Црне Горе.

-Питамо се да  ли надлежни знају да се већина  породица која живи у зони сиромаштва  базично храни  намирницама од  брашна, кромпира  и тјестенине јер су најјефтиније а  које директно доприносе гојазности. Често ни тих намирница нема довољно,  те се родитељи одричу свог оброка у корист дјеце. Све  је већи број  породица које западају у немаштину јер се број незапосених  лица у Црној Гори  увећава. Цијена прехрамбених намирница се учестало повећавају а помоћи државе скоро да нема.  Народне кухиње постоје у свим већим градовима и формирају се не ријетко листе чекања за оброк. Број хуманитарних акција намијењених лијечењу и набавци хране за дјецу,  су скоро па свакодневна појава што указује да држава нема адекватан одговор-наводе они.

Додају:“Гојазност дјеце  је последица исхране  која је не ријетко изазвана лошим животним стандардом“.

-Родитељи дјецу хране најјефтинијим намирницама како би била сита, луксуз је мислити на здраву храну. У великом проблему су младе мајке које не могу да доје дјецу  па се не ријетко одлучују за  разблажено кравље млијеко које не погодује бебама. Држава није ништа учињела да породицама у стању социјалне потребе помогне,   да храна за бебе буде приступачнија.  Један од начина да се дјеца  заштите од “лоше” хране пуне празних калорија високе енергетске вриједности  је да се уведе здрава ужина у школама,  која би осим користи дјеци донијела и добробит локалним произвођачима воћа, сокова, поврћа, млијека, меса, јаја …-сматрају они

Додају:“Начин да се дјеци  која живе у породицама са нижим стандардом помогне да се здравије храни је  бесплатна подјела здравих намирница на недјељној бази у социјалним самопослугама,  за које се Банка хране залаже дуги низ година.

-Важно је и образовати младе родитеље и дјецу  о здравој исхрани што је задатак медија и образовног система. Гојазности води  ка  психолошким, кадиоваскуларним, проблемима са дијабетесом и осталим  здравственим недаћама.  Подизање јавне свијести о проблему гојазности  доприноси да се смање озбиљни здравствени проблеми дјеце али и одраслих  уколико прати  конкретна помоћ у превазилажењу проблема,  за категорије лица у стању социјалне потребе-поручују они.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest