Кривична пријава за организовани криминал против Андријашевића: Фалсификовао печат и неовлашћено подизао новац

Андријашевић је фалсификованим печатом опуномоћио Мијушковића за заступника Фондације, а он је касније, наводно, подигао новац са рачуна Фондације у Хипотекарној банци

Живко Андријашевић

Фондација Свети Петар Цетињски поднијела је Основном државном тужилаштву у Подгорици кривичну пријаву за организовани криминал против предсједника Управног одбора Живка Андријашевића и бившег предсједника Привредне коморе Црне Горе Велимира Мијушковића због фалсификовања печата ове организације.

Директор Фондације Милорад Алексић и предсједник Надзорног одбора Драган Чарапић тврде за “Вијести” да је Андријашевић фалсификованим печатом опуномоћио Мијушковића за заступника Фондације. Мијушковић је касније, наводно, подигао новац са рачуна Фондације у Хипотекарној банци, наводе Алексић и Чарапић, уз напомену да немају информацију гдје је тај новац завршио.

Поред кривичне пријаве ОДТ-у, о овом проблему информисана је и Влада Црне Горе и њена надлежна министарства, а из Фондације су Управном суду поднијели тужбу на рјешење Министарства јавне управе о промјени овлашћеног лица за заступање Фондације Свети Петар Цетињски, “јер је очигледно да је документација фалсификована”.

За све то Алексић и Чарапић сазнали су када су покушали да приступе рачуну Фондације ради измиривања планираних трошкова.

“Универзитетски професор, историчар, др Живко Андријашевић, номинални предсједник УО Фондације Свети Петар Цетињски, шверцовао је захтјев и лажним печатом Фондације са сједиштем на Цетињу, овјерио је захтјев Министарству јавне управе за промјену лица за заступање Фондације и омогућио Велимиру Мијушковићу да са рачуна Хипотекарне банке подигне средства која су донатори, државне институције и фирме уплатиле за издавање књиге ‘Зборник радова о литијама и молебанима’.

Фондација због скидања средстава са рачуна не може платити издавање књиге, струју, воду, телефон, интернет и друге фиксне трошкове”, истиче се у саопштењу које су у име Фондације Свети Петар Цетињски медијима послали Алексић и Чарапић.

“Вијести” су имале увид у документа која Алексић и Чарапић сматрају спорним, као и у изглед два печата – оригинални и фалсификовани.

“У статуту Фондације регистрованом код МЈУ 31.10.2017. године јасно је наведено да је сједиште Фондације у Подгорици, као и изглед печата знака, штамбиљ”, објашњава Алексић и додаје да је на печату којим се Андријашевић служио као сједиште Фондације истакнуто “Цетиње” умјесто “Подгорица”, али и да је лик Петра I Петровића другачији.

Андријашевић је у кратком телефонском разговору новинарки “Вијести” казао да “први пут чује” за кривичну пријаву, те да не зна ништа о свему томе, па стога не би ни коментарисао. На питање новинарке да га контактира након увида у материјал, за сат времена, Андријашевић је казао да свакако “не би давао изјаве Вијестима”. Ни Мијушковић ништа није коментарисао, наводећи да не зна о чему је ријеч.

Алексић и Чарапић су “Вијестима” образложили да је Андријашевић 3. септембра 2020. године сазвао сједницу Управног одбора Фондације на којој је, наводно, већином гласова Мијушковић изабран за директора Фондације. Они истичу да са тог састанка не постоји нити записник, нити званични позив, мјесто и вријеме одржавања, евиденција о томе ко је присуствовао сједници и ко је гласао “за”, а ко “против”, што је предвиђено Пословником о раду УО и Статутом Фондације.

“Пословник чак предвиђа да је предсједник УО (Андријашевић) обавезан да предлог сваке одлуке јасно формулише да се чланови УО могу тачно изјаснити о предлогу одлуке. Иначе, предсједник УО Фондације, г. Андријашевић је својевремено поднио оставку на мјесто Предсједника УО Фондације (21. 6. 2018. године, а изабран је 31.10. 2017. и мандат би му важио до 31. 10. 2021), а у Фондацију није долазио од 9. 7. 2018. године… Пословник такође предвиђа да сједници УО присуствују чланови Фондације и чланови Надзорног одбора, а актуелни предсједник НО драган Чарапић, као и неколико других чланова УО није добило позив за сједницу на којој ће се гласати о промјени лица за заступање Фондације”, стоји у допису Управном суду.

Пословник о раду Управног одбора усвојен је на сједници у априлу 2018. којом је предсједавао Андријашевић који је “по сопственој жељи” водио и записник. Члан УО, историчар Милош Вукановић, “Вијестима” је потврдио да није добио позив или обавјештење о засједању Управног одбора Фондације 3. септембра 2020, наводећи да сједницама УО није присуствовао нити за њих добијао позив од 2018. године. Ни Алексић као директор није касније обавијештен о састанку, већ се о свему информисао користећи Закон о слободном приступу информацијама. “Анализом докумената констатовали смо да је Министарство јавне управе извршило промјену чињеница о избору новог лица за заступање НВО Свети Петар Цетињски без правне основе и уз непотпуну документацију”, наводи се у тужби Управном суду Црне Горе на рјешење МЈУ којем су доставили приговор на рјешење.

“Документа су некомплетна. Захтјев је овјерен са фалсификованим печатом.; Молба за промјену чињеница и избор новог лица за заступање предат је МЈУ 4. 12. 2020. Захтјев није предат Меморандуму Фондације. Молба није комплетна и МЈУ је накнадно достављена Одлука органа управљања Фондацијом – Управни одбор о промјени лица за заступање. Одлука је достављена МЈУ 5. 12. 2020. са приватног мејла, а не са имејла Фондације. Молба и Одлука о избору новог директора није заведена четвртастим печатом у књизи архиве Фондације”, наводи се у предлогу за поништење рјешења МЈУ.

Фондација Свети Петар Цетињски формирана је 1999, а Алексић и Чарапић упозоравају да је “оваквим потезом професора Андријашевића доведена у најтежу ситуацију од оснивања”.

Андријашевићу нису страна ни пријетећа писма

У кривичној пријави Основном државном тужилаштву у Подгорици из Фондације напомињу да им је Андријашевић својевремено пријетио. “Оптужени Живко Андријашевић који у Фондацији није био од 9. јула 2018. је послао пријетеће писмо да ће, уколико му се не предају кључеви Фондације до 31. јануара 2021. доћи у просторије Фондације са службеним лицима која су задужена за заштиту имовине Фондације, вјероватно приватно обезбјеђење, и ако су просторије Фондације имовина државе Црне Горе и уступљене на коришћење рјешењем Владе Црне Горе број 03-5716 од првог јула 2010”, потписују Алексић и Чарапић.

Чудне околности под којима је промијењено овлашћено лице

Велимир Мијушковић је искусан руководилац и привредник, бивши директор Привредне коморе Црне Горе и човјек са доказаним менаџерским умијећем. Његове способности, његово знање, као и његов неспорни јавни углед, гаранција су да ће дужност директора Фондације обављати на најбољи начин”, пише у одлуци којом се Мијушковић именује за директора, а коју потписује Андријашевић и печатира, наводно, лажним печатом 3. септембра 2020. године. Молба за промјену овлашћеног лица Фондације Свети Петар Цетињски послата је 25.11. 2020, а примљена у Министарство јавне управе 4. децембра 2020. године (петак). Допуна је послата 5. децембра, у МЈУ примљена 7.12. и рукописом означена као “приоритетна”. Пошиљалац [email protected] (приватна емаил адреса, а не званична, коју Фондација користи), а прималац начелник Дирекције за регистрацију, евиденције невладиних организација и политичких партија Милан Шестовић. Шестовић је потписао рјешење о именовању новог овлашћеног лица Фондације Свети Петар Цетињски. 14.12. 2020. Алексић доводи у питање и хитност и приоритетност одлуке МЈУ овим поводом, истичући да је очигледно да је било битно да се све прихвати прије почетка рада/мандата нове Владе Црне Горе која је званично стартовала 7. децембра. 2020.

(Вијести, Јелена Контић) IN4s

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest