„Рамада“ Обрадовић државним новцем плаћао казне и ручкове

Документацију провјеравамо, има ту доста посла, али евидентно је да има много злоупотреба. И прије ‘Рамаде’ смо имали ‘рамаде’

Некадашњи директор Дирекције за жељезнице и осуђени у случају “Рамада” Небојша Обрадовић државним новцем је плаћао саобраћајне прекршаје, приватне ручкове и фарбање службеног возила које, наводно, никада није хаварисано.

То је, између осталог, утврдила комисија за испитивање финансијских токова и плаћања у садашњој Управи за жељезнице.

И док вршилац дужности директора Управе за жељезнице Желимир Радиновић тврди да је након провјере дијела документације утврђено да је злоупотријебљен државни новац, Обрадовић каже да не вјерује да је нешто радио незаконито.

”Ако мисле да нешто није у складу са законом, нека раде што мисле да треба”, рекао је Обрадовић јуче “Вијестима”.

Радиновић истиче да је откривен само “врх леденог бријега”, јер “чешљају” документацију од 2012. године, када су се, како тврди, и десили поменути случајеви злоупотребе.

”Документацију провјеравамо, има ту доста посла, али евидентно је да има много злоупотреба. И прије ‘Рамаде’ смо имали ‘рамаде’”, казао је Радиновић

Комисија је недавно основана, а има тадатак да провјери финансије некадашње Дирекције у периоди од 2012. до 31. децембра прошле године.

Он тврди да документација показује да је Обрадовић одобрио да се плати казна од 15 еура, која му је написана 2012. године јер је возио без везаног сигурносног појаса. Наводи и да је новцем грађана те године плаћено још неколико казни написаних Обрадовићу због истог саобраћајног прекршаја.

Према документацији, државним новцем је плаћена и казна од 20 еура због разговора телефоном током вожње.

Комисија је утврдила да је Обрадовић у више наврата те године новцем предузећа плаћао рачуне у једном подгоричком ресторану – углавном ручак за двоје. Наручивана су два бифтека, кока-кола, цијеђена поморанџа…

Радиновић наводи да је то подведено под ставком – репрезентација, али да није написано образложење.

”Нема података ко је био на тим ручковима, односно нема образложења зашто је тај новац потрошен”, појаснио је он.

Наводи да су поједини рачуни износили 38,46, 53, па и 115 евра, и да је све плаћено из државног трезора, на основу одобрења које је потписао Обрадовић.

Обрадовић је тада био кадар Социјалдемократске партије (СДП), да би, након “цијепања” партије, прешао у Социјалдемократе (СД).

Према документацији, у јулу 2012. године за фарбање предњег десног блатобрана и двоје десних врата на службеном возилу, регистарских таблица ПГ МН 530, издвојено 400 евра. Комисија је, међутим, утврдила да тај аутомобил никада није било хаварисан.

Обрадовића је Виши суд у Подгорици у мају 2017. осудио на три мјесеца затвора, јер је новцем Дирекције за жељезнице платио скуп СД-а у хотелу “Рамада”, чиме је оштетио државни буџет за око 950 евра.

Апелациони суд у јануару 2018. одлучио је да Обрадовић не иде иза решетака, уколико у року од двије године не почини ново кривично дјело.

Тадашњи посланик Младен Бојанић, а садашњи министар капиталних инвестиција, прије четири године је објелоданио да је Дирекција за жељезницу платила рачун за конвенцију СД-а у хотелу “Рамада”, по којем је афера и добила име.

Хапшење Обрадовића услиједило је након што је Специјалном државном тужилаштву, Државној ревизорској институцији и Агенцији за спречавање корупције Бојанић доставио документа која указују на злоупотребе.

На случај злоупотребе упутила га је тадашња менаџерка хотела “Рамада” Патриција Побрић, која је као узбуњивачица платила и највећу цијену у афери – управа хотела одлучила је да јој не продужи уговор. То је подржао и садашњи предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, тада премијер, који је рекао да би то исто “урадио сваки послодавац на свијету”.

Агенција за спречавање корупције није заштитила Патрицију Побрић, сматрајући да не испуњава услове да би била проглашена звиждачем, или с њим повезаним лицем…

У афери “Рамада” осуђена је и Кимета Мерулић на пет мјесеци условно, заједно са функционером СД-а Емилом Дурумбашићем и директором и службеницима Управе, Југославом Бецићем, Миланом Банковићем и Мирославом Кукавичићем и службеницом Министарства саобраћаја Тањом Дашић.

Утврђено је да су они у септембру 2016. као свједоци дали лажан исказ у Специјалном државном тужилаштву, а потом исто урадили три мјесеца касније у Вишем суду као свједоци у поступку који се због злоупотребе службеног положаја водио против Обрадовића.

У образложењу пресуде се наводи да су свједочили “при­стра­сно и сра­чу­на­то на по­ма­га­ње окри­вље­ном”, укључујућо и бившег предсједника СД-а Ивана Брајовића који, за раулику од њих, није осуђен.

У “Рамади” су одржана два скупа СД-а – 22. јула 2015. и 14. јануара 2016.

Брајовић је у то вријеме био министар саобраћаја и потписао је документ којим је плаћен скуп СД-а са рачуна Дирекције за жељезнице.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest