Суша у Црној Гори се наставља, локални пљускови не могу надокнадити дефицит од претходних мјесеци

Foto: Pixabay

„Нама треба дуго времена да киша пада. Скадарско језеро је заиста на екстремном минимуму, Плавница, Цијевна и Морача“, наглашава Мирјана Иванов из Завода за хидрометеорологију

Суша хара свијетом. Свјетске медије обилази снимак Дунава на воденој граници Србије са Румунијом, гдје се виде олупине њемачких ратних бродова који су потопљени 1944. године.

Суша на њемачкој ријеци Рајни ствара нове проблеме њемачкој економији, јер ријечни теретни бродови сваке године превезу око 195 милиона тона робе.

У Будимпешти, нема крузера који возе туристе, а у Аустрији и Словачкој се грађани због суше позивају на штедњу воде.

„Ово што се дешава у Европи је за њих права катастрофа, с обзиром да на тако нешто нису навикнути. Везана је за дефицит падавина и нема везе са климатском карактеристиком, зато је то алармантна ситуација у великом дијелу Европе, па чак и у Кини“, казала је Мирјана Иванов из Завода за хидрометеорологију.

У Кини су пресушили дјелови треће најдуже ријеке на свијету, Јангце која водом снабдијева више од 400 милиона људи и веома је важан пловни пут.

Проблеми су евидентни и код нас, први на удару су пољопривреда и хидрологија.

„У вишим планинским регионима највише наравно су страдали пашњаци, а имамо и опадање неких повртарских култура. А што се тиче пољопривреде, па нарочито сјевер за воће и сијено, дакле ту би могли да очекујемо највећи удар“, поручује Иванов.

„Једна од највећих посљедица је производња кабасте хране, која је један од главних инпута у сточарској производњи, а тако и за биљну производњу, гдје су приноси у биљној производњи у значајној мјери смањени, међутим добра околност је што је највећи дио пољопривредних произвођача извршио кошење и складиштење кабасте сточне хране прије ових суша, али у овом тренутку када је велики дио стоке на испаши, ово представља дефинитивно један од великих проблема“, казао је Мирослав Цимбаљевић из Министарства пољопривреде.

Иванов посебно истиче проблем са подземним водама.

„Јер да би се оне напуниле, потребно је да заиста киша дуго пада, не овај пљусак што смо имали, то је пљусак локалног карактера, нама треба дуго времена да киша пада. Оно што бих могла да кажем је да је Скадарско језеро заиста на екстремном минимуму, ту ћу истаћи и Плавницу, наравно Цијевна и Морача“, наглашава Иванов.

Надлежни истичу да је ниво бунара низак, а водоснабдијевање отежано.

Јасно је да нас пожари и суше више не смију изненадити, јер ће се дешавати стално па надлежни најављују мјере.

„Да посебан акценат буде на обезбјеђивању довољне количине воде и адекватно водоснабдијевање у овом тешком периоду“, поручује Цимбаљевић.

Из Хидрометеоролошког завода кажу да је 90 одсто вјероватноћа да до средине сљедеће седмице поново можемо очекивати температуре од 35 до 40 степени, праћене сушом. Локални пљускови не могу надокнадити количину воде која недостаје…

На питање да ли има велике кише која је потребна, Иванов одговора да је нема ни у најави.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest