Више од 300 здравствених радника купили стан по повољним условима, 127 добило зајам за реновирање и адаптацију

Foto: PR Centar

Више од 300 црногорских здравствених радника је преко Стамбене задруге Здравство купило стамбени објекат по повољним условима, док је њих 127 добило зајам реновирање и адаптацију постојећих стамбених јединица.

То је саопштено на прес конференцији Задруге на тему: Информисање јавности о досадашњем раду Стамбене задруге и проблемима у раду због опструкције од стране носиоца функција у јавној управи и локалним самоуправама.

Вршилац дужности (в.д.) директора Стамбене задруге, Маја Радишевић, казала је да је тачан број здравствених радника који је преко Задруге купио стамбену јединицу, 322 здравствена радника.

Последња парцела која је уступљена задрузи на територији Главног града је по одлуци од 31.јула 2015, И у Никшићу 23.12.2016. године. Задруга је у претходном периоду здравственим радницима у Црној Гори за адаптацију и реновирање постојећих стамбених јединица у виду кредита подијелила 1. 432.000 еура – рекла је Радишевић.

Она је истакла да се не смије занемарити учешће државе за период 2012-2021, који износи 3.450.000,00 еура. Према њеним ријечима, у циљу одржавања континуитета рада Стамбене задруге, стручна служба и њени органи су интезивно радили на обезбјеђивање парцела за отпочињање нових пројеката стамбене политике.

Овдје истичем општине, Пљевља, Беране, Котор, Жабљак, Подгорица, Будва, Цетиње. Од стране општине Бијело Поље, већ у првом обраћању добили смо негативан одговор – додала је Радишевић.

Како је истакла, отпочети пројекти имају за циљ изградњу стамбених јединица по повољним условима, на начин што би помените општине Стамбеној задрузи уступиле адекватно земљиште, без накнаде, уз ослобађање обавеза плаћања накнаде за комунално опремање земљишта.

Она је, имајући у виду да је након спроведених анкета представника синдикалних организација, по установама и општинама, тренутно заинтересовано око 700 здравствених радника, упутила апел локалним самоуправама, ресорном министарству, Министарству финансија и Влади, да увиде значај и јавни интерес започетих пројеката.

Такође, апелујемо да буду активни партнери у истим, на начин да промптно дјелују, и да већ на првој сједници Владе донесу неопходне одлуке, како би се најкасније до октобра 2022. године и на нивоу Владе, и на нивоу локалних самоуправа , донијеле одлуке о преносу права својине на Стамбену задругу – додала је Радишевић.

Она је напоменула да је смисао постојања Стамбене задруге рјешавање стамбених питања здравстених радника на територији Црне Горе

Предсједник Скупштине Стамбене задруге Здравство, Владимир Павићевић, рекао је да је у циљу рјешавања стамбених потреба запослених у здравственом систему Задруга покренула иницијативе у Подгорици, Цетињу, Беранама, Котору, Пљевљима, Жабљаку, Бијелом Пољу, Андријевици, Никшићу, Будви и Херцег Новом, о уступању плацева за изградњу стамбених објеката за потребе здравствених радника.

Не занима нас однос локалних самоуправа, министарстава, Владе. Желимо само да одговорно радимо свој посао. Ми смо основани да правимо станове за здравствене раднике и ми ту мисију желимо да спроведемо, али на овакав начин једноставно су нам везане руке – поручио је Павићевић.

Он је казао да до краја октобра очекују конкретне одлуке за пренос права својине на Стамбену задругу, јер, како је истакао, имају потенцијал да одмах почну са изградњом станова у више општина у Црној Гори.

Предсједник Управног одбора, Небојша Брновић, казао је да су њиховим радом дошли до тога да би могли да отпочну три до пет пројеката, али уколико би им адекватне институције то дозволиле.

Ми смо дошли у ситуацију да имамо један мећехински однос државе према нама. Не знам зашто се то тако одвија и зашто је такав однос према здравственим радницима. Они су они који су у најтежим временима показали да су на нивоу – закључио је Брновић.

На питање шта је са одлуком која је требало да буде донесена на Влади поводом изградње стамбене зграде у Пљевљима, Брновић је одговорио да је једина „жртва у свему томе Стамбена задруга“.

Ми смо жртва једне споре бирократије, администрације, а нико неће да схвати наш прави значај – казао је Брновић и додао да чим добију зелено свијетло од надлежних да ће у планираном року завршити тај пројекат.

Павићевић је такође сагласан да је по том питању проблем бирократија.

Ми јасно морамо да ставимо до знања да нас не занима ко је на којој позицији, већ одлука о преносу права својине. Дакле, увијек наилазимо на то да неко није одрадио свој посао – казао је Павићевић.

Он је упитао да ли је неко чуо да је зграда коју је радила Задруга урађена лоше, да станови нијесу квалитетни, или да је премашен рок за изградњу који је предвиђен.

Радишевић је објаснила да је министар финансија Александар Дамјановић тражио допуну достављене документације по питању изградње стамбене зграде у Подгорици, како би Управа за катастар и државну имовину изврши процјену земљишта.

Управа за катастар је донијела то рјешење и то треба да се достави Министарству здравља, а онда Министарству финасија, како би документација била комплетирана за прву наредну сједницу Владе – појаснила је Радишевић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest